Polská moře kousek od českých hranic s výhledem na Jeseníky a Rychlebské ...

blank

Dvojice jezer kousek od česko-polských hranic – Otmuchowské a Nyské – je skvělým tipem na výlet nejen pro návštěvníky blízkých Jeseníků. Nádrže vybudované na Kladské Nise leží zhruba patnáct kilometrů od hranic severně od Vidnavy nebo Javorníku či Zlatých Hor. Ale i z Náchoda je možné k jezerům dojet zhruba po hodině cesty autem. Při pěkném počasí jsou od vody krásné výhledy na mohutný hřeben Jeseníků nebo masiv Rychlebských hor. To samozřejmě platí i naopak, při horské túře můžete rozlehlé vodní plochy a bílé plachty na jejich hladině sledovat například z rozhledny na Borůvkové hoře v Rychlebských horách nebo od zámku v Javorníku.
Obě jezera, která vlastně jezery nejsou, jsou vyhledávaným místem pro letní dovolenou. Kromě Poláků narazíte v kempech na poměrně dost Čechů, Slováků a Němců především z východní části země. Kempy jsou v případě pěkného počasí u obou jezer poměrně slušně zaplněné, ale volné místo si bez problémů najdete.
Jezera jsou vyhledávaným místem pro rybáře především díky množství dravých ryb. V okolí obou jezer se nachází také řada restaurací a bister, kde si můžete dopřát ryby různých druhů v rozličných úpravách. Ceny jsou mírně vyšší, než jsme zvyklí z České republiky. U jezer je řada přístavišť a dalších míst, kde je možné si objednat lodní vyjížďku za dobré ceny. Vodní hladinu brázdí jak surfaři, tak loďky nebo motorové čluny. Čistota vody a komfort pro milovníky plavání je z hlediska obsazenosti na jednotlivých plážích různá, více koupajících vyhledává nejvýznamnější pláže u Nyského jezera.
Co je především po víkendových večerních radovánkách negativem v případě obou jezer je množství odpadků různého druhu, které po sobě neodpovědní návštěvníci na březích zanechávají a správci je nestíhají dostatečně uklízet.
A jestli vyrazit k Otmuchowskému nebo k Nyskému jezeru? Doporučení je jednoduché. Vzhledem k vzájemné blízkosti navštivte obě a můžete porovnávat. Pravda je asi ta, že Nyské jezero se vzhledem k blízkosti stejnojmenného více než čtyřicetitisícové města může pochlubit rozvinutější turistickou infrastrukturou. Nejkrásnější pláž bývá někdy přezdívána jako Polská Riviéra, Polská Copacabana a dalšími přívlastky, které mají potvrdit výjimečnost místa. Za návštěvu stojí určitě také přilehlé město, které patří k jedněm z nejstarších v Polsku. Náměstí a místní bazilika jsou skutečně působivé. Díky památkám z barokní doby se městu také někdy přezdívá Slezský Řím.
Zjednodušeně je možné říct toto: když chcete chytat ryby, jeďte k Otmuchowskému jezeru, když se chcete koupat na písčité pláži a užít si večerní zábavy, je lepší variantou Nysa.
Otmuchowská přehrada byla dobudována v roce 1933 a je nejstarší částí kaskády na Kladské Nyse. Rozloha vodní plochy přesahuje 20 kilometrů čtverečních, maximální hloubka přesahuje 18 metrů a šest kilometrů sypaná hráz má výšku až dvacet metrů. I z ní je krásný výhled na celé jezero. Nádrž může zadržet až 130 milionů kubíků vody.
Nyské jezero má plochu 22 kilometrů čtverečních, hráz je dlouhá dva kilometry a vysoká 20 metrů. Maximální hloubka je 25 metrů a přehrada dokáže zadržet více než 123 milionů kubíků vody.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top