K zázračné studánce v Rychlebských horách

blank

Malá obec Travná leží kousek od česko-polských hranic v Rychlebských horách zhruba pět kilometrů nad centrem oblasti – čtyřtisícovým Javorníkem. Počet obyvatel po odsunu Němců po druhé světové válce výrazně klesl z více než čtyř set na současných zhruba 50 stálých obyvatel.
V obci se nachází kromě kostela Neposkvrněného početí Panny Marie také poutní místo zasvěcené Panně Marii La Salettské s kaplí a pramenem. Radonová voda (v okolí se v šedesátých letech těžil uran) z pramene je zázračná a jezdí si pro ni lidé z širokého okolí.
Manželka místního revírníka Veronika onemocněla v polovině devatenáctého století duševní chorobou. Slíbila, že, když se uzdraví, postaví v obci kapli zasvěcenou Panně Marii, která se v dané době zjevila v La Salettě. Po třech letech se opravdu uzdravila a začala organizovat budování dřevěné kaple. Ta poutníkům nestačila, proto byla v roce 1889 stavěna nová kamenná kaple, při jejímž budování byl objeven zázračný pramen. Prameniště je opatřeno kamennou obezdívkou s výklenkem pro sochu Panny Marie. Místo má působivou atmosféru.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top