Historick├Ż vodojem nad Javorn├şkem pod Rychlebsk├Żmi horami

blank

Po n├ív┼ít─Ťv─Ť z├ímku J├ínsk├Ż vrch nad Javorn├şkem pod Rychlebsk├Żmi horami pobl├ş┼ż ─Źesko-polsk├ę hranice m┼»┼żete pokra─Źovat z├ímeck├Żm parkem sm─Ťrem k vyhled├ívan├ę turistick├ę lokalit─Ť Ra─Ź├ş ├║dol├ş k dal┼í├şmu vod├írensky zaj├şmav├ęmu m├şstu.

Cestou naraz├şte na vodojem a ├║pravnu vody, odkud sm─Ť┼Öuje voda poch├ízej├şc├ş pr├ív─Ť z Ra─Ź├şho potoka, kter├Ż prot├ęk├í zmi┼łovan├Żm ├║dol├şm, k odb─Ťratel┼»m v Javorn├şku. Naskytne se v├ím kr├ísn├Ż v├Żhled na masiv Hrub├ęho Jesen├şk┼», polsk├í jezera (Otmuchowsk├ę a Nysk├ę), ale p┼Öedev┼í├şm podh┼»┼Ö├ş i h┼Öeben Rychlebsk├Żch hor.
Spr├íva vodovod┼» a kanalizac├ş Javorn├şk, kter├í m├í vodohospod├í┼Öskou infrastrukturu na starost, mus├ş v obdob├ş dlouh├Żch a vydatn├Żch de┼í┼ą┼», jako tomu bylo nap┼Ö├şklad na za─Ź├ítku leto┼ín├şho kv─Ťtna, ┼Öe┼íit probl├ęmy s vy┼í┼í├şm z├íkalem vody. Filtra─Źn├ş jednotka m├í podle vodohospod├í┼Ö┼» nedostate─Źnou kapacitu, co┼ż v d┼»sledku vede k tomu, ┼że se do vodovodn├şho syst├ęmu m┼»┼że dostat ─Ź├íst m├ęn─Ť profiltrovan├ę vody. Voda se nicm├ęn─Ť v t─Ťchto dnech v├şce desinfikuje, tak┼że nen├ş t┼Öeba se b├ít ne┼ż├ídouc├şch negativn├şch d┼»sledk┼». Po vy─Źi┼ít─Ťn├ş vody ve zdroji ÔÇô potoce ÔÇô je podle spr├ívce syst├ęmu pot┼Öeba prov├ęst plo┼ín├ę odkalen├ş.
Probl├ęmem je i sucho, proto se v sou─Źasnosti v Javorn├şku realizuje v├Żstavba n├íhradn├şho z├ísobov├ín├ş t┼Öemi vrtan├Żmi studnami. V provozu by m─Ťly b├Żt v roce 2018.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top