Severočeské moře s chladicími věžemi elektrárny na horizontu

blank

Jako u moře si můžete díky vlnám připadat při větrném počasí u vodního díla Nechranice na Ohři, které bylo vybudováno v trojúhelníku měst Kadaň, Chomutov a Žatec v letech 1961 až 1968. Jedná se o pátou největší přehradní nádrž u nás, která je v létě především centrem rekreace a milovníků vody z Ústeckého kraje.

Slouží jako zdroj vody pro v blízkosti ležící hnědouhelnou elektrárnu Tušimice. Od hráze se vám tak naskytne zajímavý výhled na rozlehlou vodní hladinu s břehy obleženými rekreanty v kempech a chatových osadách s chladicími věžemi elektrárny v pozadí. Nad elektrárnou se zvedá masiv Krušných hor.
Kolem přehrady je řada kempů, chatovišť, možností zaparkovat karavan nebo ubytovat se v pensionu. Turistická infrastruktura pro dovolenkáře je poměrně rozvinutá.

Hráz je možné projet autem, nedá se po ní ale přejít pěšky. Samotná osada Nechranice leží přímo pod hrází, je možné do ní sjet po panelové silničce. Podél severního břehu přehrady vede část Kadaňsko-tušimické dráhy, která spojuje drtírny a úpravny uhlí v Tušimicích s Elekrárnou Prunéřov a železniční stanicí v Březně u Chomutova.

Přehrada má objem více než 287 milionů kubíků vody, maximální hloubku 46 metrů a rozlohu více než 13,3 kilometru čtverečních. Sypaná hráz je široká devět metrů, vysoká více než 47 metrů a má délku téměř 3,3 kilometru.

Zajímavostí je také to, že díky nízké hladině přehrady v mimořádně suchém a horkém roce 2015, odkryli archeologové na jejím břehu u obce Poláky téměř padesát hrobů z 12. století. Podle expertů se můžou v lokalitě vyskytovat další stovky hrobů a zbytky kostelíku.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top