Muž zasvětil téměř čtyři desetiletí budování přívodního kanálu, aby do vesnice tekla ...

blank

Chuang Ta-fa je starosta čínské vesnice Cchao-wang-pa. Skoro čtyřicet let budoval vodní kanál. Riskoval i svůj život.

Cchao-wang-pa je malebná vesnice ukryta v horách. Když všechny vodní zdroje obce vyschly, zbyla obyvatelům jen jedna studna. „Měli jsme pravidlo, že nikdo si nesmí brát příliš moc. Pokud to někdo porušil, jiný neměl vodu na snídani,“ vzpomíná zástupce starosty Sü Čou.

Starostu v roce 1959 napadlo, že by se dala voda čerpat z oblasti nedaleké vesnice Jie-piao. K tomu však bylo nutné vybudovat horský vodní kanál. Tehdy třiadvacetiletý Číňan s myšlenkou obeznámil několik dalších vesničanů a společně se pustili do výstavby. Práce ve výškách byly nebezpečné a pracovníci dělali všechno pomocí ručních nástrojů. Po deseti letech však zjistili, že se jejich snažení míjí účinkem. Voda přes kanál neprotékala.

Ta-fa se pustil do náročného a několikaletého studia vodních systémů a v devadesátých letech stavba začala nanovo. V roce 1995 byl výsledkem kilometr dlouhý kanál, který do vesnice přivádí vodu. Starosta se také postaral o přívod elektřiny do vesnice a výstavbu silnice.

„Byl jsem pevně rozhodnutý, že do Cchao-wang-pa dostanu vodu. Od té doby tu mají lidé dostatek potravy. Plné žaludky znamenají klidnou mysl. Pokud můžeme udělat něco pro vývoj, rozhodně bychom měli. Nemůžeme čekat, až se věci přihodí samy. Mohl jsem roky života proplýtvat tím, že jsem nic neudělal,“ uzavřel Chuang Ta-fa.

Zdroj: ExtraStory

Foto: Časopis Šifra 

Scroll to Top