Vodarenstvi.cz na pr├ízdnin├ích: Kde se nad vodn├ş hladinou ty─Ź├ş mohutn├ę hrady a ...

blank

Na jihu Polska pobl├ş┼ż hranic se Slovenskem a s fascinuj├şc├şmi v├Żhledy na Tatry a Pieninsk├Ż n├írodn├Ż park byla vybudov├ína na Dunajci Czorsztynsk├í p┼Öehrada (Jezero Czorsztrynske). Oblast je skv─Ťl├Żm m├şstem pro letn├ş dovolenou nebo v├Żlet, a┼ą ji┼ż pro aktivn├ş odpo─Źinek v podob─Ť v├Żlet┼» po okoln├şch hor├ích nebo pro pasivn├ş variantu spo─Ź├şvaj├şc├ş v n├ív┼ít─Ťv─Ť m├şstn├şch pam├ítek a turistick├Żch atrakc├ş.

Nad hladinou se vyp├şnaj├ş monument├íln├ş hrady Czorsztyn na jedn├ę stran─Ť vodn├şho d├şla (podle stejnojmenn├ę obce, kter├í dala n├ízev i vodn├şmu d├şlu) a Dunajec na opa─Źn├ęm b┼Öehu. V letn├şch m─Ťs├şc├şch je p┼Öehrada a jej├ş okol├ş p┼Öedev┼í├şm pobl├ş┼ż Czorstyna na jedn├ę stran─Ť, p┼Ö├şpadn─Ť obc├ş Falsztyn a Frydman na stran─Ť druh├ę vyhled├ívan├Żm dovolenkov├Żm m├şstem. Tomu odpov├şdaj├ş tak├ę slu┼żby a rozvinut├í turistick├í infrastruktura v─Źetn─Ť pot┼Öebn├Żch ubytovac├şch kapacit.
Je mo┼żn├ę br├ízdit vodu jezera na prop┼»j─Źen├ę lo─Ćce nebo ┼ílapadle, projet se na vyhl├şdkov├ę lodi, nav┼ít├şvit trhy s region├íln├şm zbo┼ż├şm nebo zmi┼łovan├ę hrady, p┼Ö├şpadn─Ť ryba┼Öit. Czorsztynsk├Ż hrad z horn├şho patra nab├şz├ş kr├ísn├ę v├Żhledy na hory na slovensk├ę stran─Ť hranice, z Dunajce se naopak m┼»┼żete kochat v├Żhledy na polsk├ę n├írodn├ş parky (Gorczansky park narodowy a Pieninsky park narodowy na obou stran├ích hranice). Jde o panoramata, kter├í si zapamatujete pro jejich p┼»sobivost je┼ít─Ť dlouho. Zaj├şmav├í je tak├ę proch├ízka po hr├ízi p┼Öehrady, z n├ş┼ż je kr├ísn├Ż v├Żhled na oba protilehl├ę hrady, vodn├ş plochu, ale i horsk├ę masivy nad hladinou.

Nad m├şstem, kde do n├ídr┼że vt├ęk├í Dunajec, le┼ż├ş obec Debno. V n├ş se nach├íz├ş d┼Öev─Ťn├Ż kostel svat├ęho Michala Archand─Ťla z 15. stolet├ş, kter├Ż je d├şky sv├ę unik├ítn├ş vnit┼Ön├ş v├Żzdob─Ť za┼Öazen do registru pam├ítek UNESCO.

Od ─Źesko-polsk├ę hranice v ─îesk├ęm T─Ť┼í├şn─Ť je to k p┼Öehrad─Ť necel├Żch 170 kilometr┼». V Polsku se v sou─Źasnosti mohutn─Ť investuje do budov├ín├ş a zkapacit┼łov├ín├ş silni─Źn├ş infrastruktury, co┼ż je v p┼Ö├şpad─Ť t├ęto cesty patrn├ę p┼Öedev┼í├şm mezi m─Ťsty Jordan├│w a Nowy Targ, kde se v d┼»sledku toho m┼»┼żete n─Ťkolik des├ştek minut zdr┼żet v dopravn├şch omezen├şch. Jestli┼że se do oblasti vyprav├şte, byla by chyba vynechat n├ív┼ít─Ťvu dvou zmi┼łovan├Żch horsk├Żch masiv┼». Gorce i Pieniny jsou krom─Ť n─Ťkolika m├ílo parti├ş, jako je nap┼Ö├şklad nejvy┼í┼í├ş vrchol Turbacz nad Nowym Targem, mimo v─Ťt┼í├ş z├íjem turist┼» a najdete zde poz┼»statky ├║┼żasn├Żch horsk├Żch prales┼», horsk├Żch luk a st├íle aktivn├şho pasteveck├ęho ┼Öemesla.

V├şce o obou popisovan├Żch hradech i p┼Öehrad─Ť se dozv├şte zde.

Foto: Marek S├şbrt

Scroll to Top