Vodarenstvi.cz na prázdninách: Tuleni, válečné vzpomínky, skvělá gastronomie a vyjížďky na lodích ...

blank

Poloostrov Hel na severu Polska má bohatou historii plnou dějinných zvratů. V současnosti jde ale především o turisticky vyhledávanou oblast letních dovolených u Baltského moře. Díky tomu, že budování dálnic a rychlostních komunikací nabralo v Polsku v uplynulém desetiletí dynamiku, je z Prahy možné autem na poloostrov dojet za deset hodin (zhruba 950 kilometrů), cesta z Ostravy zabere zhruba sedm hodin (přes 700 kilometrů).

I přes to, že poloostrov je oblíbeným výletním místem, kam se dá kromě auta dojet vlakem nebo přes Gdaňskou zátoku lodí, najdete na písečných plážích mnoho míst, kde budete sami a nebudete se tlačit s dalšími desítkami nebo stovkami dovolenkářů, jako tomu bývá na plážích u Jadranu. Velká část turistů se totiž zdržuje na hlavní promenádě v městečku Hel, případně využívají další atrakce, jako jsou vyjížďky lodí, Skanzen námořní obrany, Muzeum obrany pobřeží nebo návštěva záchranné stanice tuleňů, kterou zde provozuje gdaňská univerzita.

Přirozeným centrem Helu je asi kilometr dlouhá Ulica Wiejska. Zde korzují turisté, je tu řada pensionů, hotelů a restaurací, kde je dobré se zaměřit především na jídlo z úlovků místních rybářů. S ubytováním na Helu nebudete mít problém, kapacita je skutečně velká a ceny přiměřené. V období vrcholící turistické sezóny je nicméně vhodné si možnosti ubytování především během víkendů prověřit den předem. Častou praxí polských návštěvníků je nicméně to, že přijíždějí trajektem z Gdaňsku ráno a večer se vrací na pevninu.

Vstupní branou na poloostrov je město Wladyslawowo. Byla by ale chyba skončit putování na sever Polska zde. Cesta autem po silnici poloostrovem, kdy se velmi často ocitnete pouhých několik desítek metrů od písečné pláže, kterou vidíte skrze borovicové lesy, jež vyrostly na místních dunách, je velmi působivá. Vaši cestu autem bude zároveň kopírovat železnice a velmi oblíbená cyklostezka.
Poloostrov je dlouhý zhruba 35 kilometrů, je tu vybudovaná síť cyklostezek. Není tedy problém za jeden den projet Hel tam a zpět i s přestávkami na plážích.
První zmínka o Helu pochází již z konce dvanáctého století, kdy šlo o kašubskou vesnici, jejíž obyvatelé se živili obchodem se sledi. Původní město bylo do současného místa posunuto v 15. století kvůli pokračující erozi, která umenšovala místo, kde byl umístěn původní Hel.

Poloostrov měl v minulosti strategický vojenský význam. Při německé invazi během druhé světové války šlo o místo, kde se Poláci bránili nejdéle. Stejně tak se zde držela na konci války německá armáda, která se vzdala až dva dny po kapitulaci nacistického Německa. Na poloostrově byla základna ponorek. Po konci války vojenský význam místa klesal a v současnosti jde o součást turistických zajímavostí Helu.

Zajímavostí je také maják, který byl postaven v roce 1942 během nacistické okupace, protože nahradil původní maják zničený během bojů v září 1939. Maják je přístupný a slouží jako rozhledna. Z ptačí perspektivy ještě lépe vynikne zajímavost a krása poloostrova a jeho přírody.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top