Vodarenstvi.cz na prázdninách: Porta Bohemica a Kalvárie – České středohoří jako na ...

blank

Úžasné panorama Labe vstupujícího do Českého středohoří je možné sledovat z několika míst poblíž Lovosic. Jedním z nejkrásnějších je ale rozhodně přírodní rezervace Kalvárie. Řeka zde vytváří hluboká kaňon a zaříznuté údolí, nad nímž se vypínají vrchy Českého středohoří.
Porta Bohemica a rezervace Kalvárie jsou součástí CHKO České středohoří. Na příkrém skalním ostrohu z ruly jsou již od roku 1587 historicky doložené tři z dálky viditelné kříže. Z Kalvárie je úžasný výhled na okolní vrcholy původně sopečného Českého středohoří, jako jsou Lovoš, Milešovka, Kletečná nebo Radobýl.
Nejlépe se na Kalvárii dostanete, když půjdete podél řeky z Velkých Žernosek, potom vystoupáte po zelené turistické značce na vyhlídku. Po zelené budete pokračovat a po půl kilometru můžete lesní cestou sejít kolem vrchu Malá Vendula zpět do Velkých Žernosek. Kdo si chce působivou krajinou Českého středohoří udělat delší procházku, může pokračovat po zelené značce do vesnice Kamýk, kde se nachází stejnojmenná zřícenina. Odsud je možné pokračovat po modré přes obec Malíč zpět do Velkých Žernosek. Tento okruh měří osm kilometrů, ale určitě stojí za to. Ostřejší převýšení je na trase pouze při stoupání na Kalvárii. Kromě úžasného panoramatu Českého středohoří vás budou doprovázet typické vinice.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top