Povodn─Ť 1997: Jak prob├şhalo z├ísobov├ín├ş pitnou vodou v moravskoslezsk├ęm regionu?

blank

Povodn├şm v roce 1997 se v─Ťnuje jako hlavn├şmu t├ęmatu ─Źtvrtletn├şk Z prvn├ş ruky spole─Źnosti SmVaK Ostrava. V obs├íhl├ęm textu je pops├íno, jak├Żm zp┼»sobem byla v kritick├Żch dnech zaji┼í┼ąov├ína v├Żroba pitn├ę vody v moravskoslezsk├ęm regionu. ─î├íst textu proto p┼Öin├í┼í├şme. Cel├Ż ─Źasopis je ke sta┼żen├ş na internetov├Żch str├ínk├ích www.smvak.cz

Katastrof├íln├ş ─Źervenec 2017
B─Ťhem n─Ťkolika kritick├Żch dn┼» na za─Ź├ítku ─Źervence roku 1997 (4. – 8. 7.) spadla v povod├ş Odry a Moravy m├şsty a┼ż polovina ro─Źn├şho ├║hrnu sr├í┼żek. Nejvy┼í┼í├ş denn├ş ├║hrn byl zaznamen├ín na Lys├ę ho┼Öe, kde b─Ťhem jednoho dne spadlo 234 milimetr┼» vody. Nap┼Ö├şklad na Prad─Ťdu napr┼íelo b─Ťhem ─Źervence 661 milimetr┼» vody, co┼ż p┼Öedstavovalo polovinu ro─Źn├şho ├║hrnu a t├ęm─Ť┼Ö p─Ťtin├ísobek obvykl├Żch ─Źervencov├Żch sr├í┼żek. Povode┼ł zas├íhla t┼Öetinu ├║zem├ş Moravy a Slezska.
V─Ťt┼íina ┼Öek ve Slezsku a na Morav─Ť se vylila z koryta 7. ─Źervence. Osm├ęho ─Źervence voda zcela zaplavila obec Troubky na P┼Öerovsku, kter├í se stala smutn├Żm symbolem katastrofy. S men┼í├ş intenzitou n├ísledn─Ť pokra─Źovaly sr├í┼żky od 18. do 24. ─Źervence.

ÔÇ×B─Ťhem povodn├ş dosahovala dod├ívan├í surov├í vody z n├ídr┼ż├ş ┼áance a Mor├ívka extr├ęmn├şho z├íkalu. ┼ś├ídov─Ť ve stovk├ích jednotek. P┼Öesto se n├ím poda┼Öilo zajistit v cel├ęm syst├ęmu Ostravsk├ęho oblastn├şho vodovodu b─Ťhem povodn├ş dod├ívky pitn├ę vody. Povodn─Ť n├ím zp┼»sobily tak├ę ┼Öadu ┼íkod na vod├írensk├Żch za┼Ö├şzen├şch. Ty nejz├ísadn─Ťj┼í├ş, kter├ę ohro┼żovaly plynul├Ż provoz, a to zejm├ęna v m├şstech k┼Ö├ş┼żen├ş vodovodn├şch p┼Öivad─Ť─Ź┼» s vodn├şmi toky, jsme odstra┼łovali do konce roku 1997 a v n├ísleduj├şc├şch letech prob├şhaly dal┼í├ş opravy a rekonstrukce, kter├ę vy┼żadovaly n├íro─Źn─Ťj┼í├ş projek─Źn├ş p┼Ö├şpravu. Celkov─Ť n├ís odstra┼łov├ín├ş ┼íkod st├ílo des├ştky milion┼» korun,ÔÇť popisuje Kom├şnek.
V souvislosti s povodn─Ťmi musely b├Żt realizov├íny v├Żznamn├ę opravy, jako bylo nap┼Ö├şklad obnova ─Ź├ísti str┼żen├ęho potrub├ş surov├ę vody profilu 500 mm pod n├ídr┼ż├ş Mor├ívka, stabilizace p┼Öemost─Ťn├ş ┼Öeky Mor├ívky na p┼Öivad─Ť─Źi Ba┼íka-Bruzovice, oprava shybky pod ┼Öekou Ostravic├ş, kter├í je sou─Ź├íst├ş p┼Öivad─Ť─Źe Bruzovice-Krmel├şn, ale tak├ę mnoh├ę dal┼í├ş.

Povodn─Ť v Beskydech
V d┼»sledku povodn├ş a situace na vodn├şch n├ídr┼ż├şch v beskydsk├ę ─Ź├ísti syst├ęmu byla 7. ─Źervence ve─Źer odstavena z provozu ├║pravna vody ve Vy┼ín├şch Lhot├ích. Jej├ş provoz byl n├íhradn├şm zp┼»sobem, kdy byla jako zdroj pou┼ż├şv├ína povrchov├í voda z ┼Öeky Mor├ívky u jezu ve Vy┼ín├şch Lhot├ích, obnoven v omezen├ęm rozsahu 11. ─Źervence. ├Üpravna vody v Nov├ę Vsi byla vzhledem k extr├ęmn├şm hodnot├ím z├íkalu v surov├ę vod─Ť provozov├ína na omezen├Ż┬á v├Żkon, jen┼ż byla schopna p┼Öi dan├ę kvalit─Ť surov├ę vody zajistit, a to na maxim├íln─Ť 700 litr┼» za sekundu. D├şky sn├ş┼żen├ş v├Żroby, dosa┼żen├ş minim├íln├ş filtra─Źn├ş rychlosti, sou─Źasn├ęmu, tak┼Öka nep┼Öetr┼żit├ęmu pran├ş filtr┼» a ├║prav─Ť d├ívkovan├Żch chemik├íli├ş byla i v t├ęto extr├ęmn├ş dob─Ť vyr├íb─Ťna pitn├í voda vyhovuj├şc├ş kvality.

Situace byla nep┼Öetr┼żit─Ť laboratorn─Ť vyhodnocov├ína, aby mohla b├Żt v├Żroba i prac├ş cykly optimalizov├íny. Od 10. ─Źervence doch├ízelo na ├Üpravn─Ť vody Nov├í Ves k postupn├ęmu poklesu z├íkalu, mohlo b├Żt upraveno d├ívkov├ín├ş s├şranu hlinit├ęho a postupn─Ť prodlu┼żov├ína doba prac├şch cykl┼» z ┼íesti hodin na 24 hodin.

Hav├írie p┼Öivad─Ť─Źe surov├ę vody u ├║doln├ş n├ídr┼że Mor├ívka se projevila ve─Źer 6. ─Źervence. 7. ─Źervence ve─Źer pak byla ├║pravna odstavena a byly zah├íjeny pr├íce na havarijn├şm propojen├ş potrub├ş z ─Źerpac├ş stanice v Ra┼íkovic├şch. 8. ─Źervence r├íno za─Źala v├Żroba t┼Öiceti litr┼» vody za sekundu, aby bylo zaji┼ít─Ťno z├ísobov├ín├ş pivovaru Radegast v bl├şzk├Żch No┼íovic├şch. Vzhledem k hav├írii p┼Öivad─Ť─Źe z vodn├şho d├şla Mor├ívka (jeho┼ż oprava byla ukon─Źena a┼ż 12. z├í┼Ö├ş) a nemo┼żnosti odeb├şr├ín├ş surov├ę vody z n├ídr┼że Mor├ívka, bylo n├ísledn─Ť 11. ─Źervence zprovozn─Ťno j├şm├ín├ş surov├ę vody z jezu na ┼Öece Mor├ívce ve Vy┼ín├şch Lhot├ích.

Pomoc z Podhrad├ş
V d┼»sledku povodn├ş byl zdevastov├ín j├şmac├ş z├í┼Öez v Ra┼íkovic├şch, obrovsk├í porucha vznikla tak├ę na p┼Ö├şvodn├şm ┼Öadu surov├ę vody Mor├ívka-Vy┼ín├ş Lhoty, kter├í byla zp┼»sobena v├Żmolem pod skluzem bezpe─Źnostn├şch p┼Öeliv┼» vodn├şho d├şla. Po┼íkozen byl trubn├ş most p┼Öes Ol┼íi na p┼Öivad─Ť─Źi Bludovice-Karvin├í.

Vzhledem k situaci v beskydsk├ę ─Ź├ísti regionu b─Ťhem povodn├ş byla proto podstatn├í ─Ź├íst syst├ęmu Ostravsk├ęho oblastn├şho vodovodu z├ísobov├ína vodou z ├Üpravny vody Podhrad├ş. ÔÇ×V├Żkon ├║pravny byl v dan├ę dob─Ť zv├Ż┼íen z pr┼»m─Ťrn├Żch 1300 litr┼» za sekundu na 2 200 litr┼» za sekundu. V dob─Ť pran├ş filtr┼» pak ├║pravna pracovala a┼ż na maxim├íln├ş provozn├ş kapacitu, tedy na ┼ípi─Źkov├Żch 2500 litr┼» za sekundu. Vyu┼żili jsme ─Źerpac├ş stanici v L├şskovci u Fr├Żdku-M├şstku a zhruba 340 litr┼» za sekundu jsme odsud ─Źerpali na Hav├ş┼Öovsko a Karvinsko,ÔÇť popisuje Kom├şnek opat┼Öen├ş, d├şky n─Ťmu┼ż bylo mo┼żn├ę sn├ş┼żit v├Żrobu vody v beskydsk├ę ─Ź├ísti syst├ęmu, kter├í byla zasa┼żena hav├íriemi zdroj┼» ┼áance a Mor├ívka.

Pom─Ťrn─Ť m├ílo se v souvislosti s katastrof├íln├şmi povodn─Ťmi zmi┼łuje skute─Źnost, ┼że ├║doln├ş n├ídr┼ż Mor├ívka byla od z├í┼Ö├ş 1997 vypu┼ít─Ťna, hladina v n├ídr┼żi byla udr┼żov├ína na k├│t─Ť 499 metr┼» nad mo┼Öem s objemem vody pouh├Żch 1,7 milionu kub├şk┼». ├Üpravna vody ve Vy┼ín├şch Lhot├ích tak zaji┼í┼ąovala dod├ívky do oblasti T┼Öince a ─îesk├ęho T─Ť┼í├şna provozov├ín├şm ─Źerpac├ş stanice surov├ę vody z jezu ve Vy┼ín├şch Lhot├ích. Dal┼í├ş mo┼żnost├ş, kter├í se vyu┼ż├şvala v dob─Ť odst├ívek ├║pravny, bylo provozov├ín├ş havarijn├ş ─Źerpac├ş stanice v Dobr├ę, kdy bylo T┼Öinecko a T─Ť┼í├şnsko z├ísobov├íno pitnou vodou z ├║pravny vody Nov├í Ves. I p┼Öes po─Ź├íte─Źn├ş probl├ęmy s kvalitou surov├ę vody nedo┼ílo k p┼Öeru┼íen├ş, omezen├ş ─Źi zhor┼íen├ş kvality distribuovan├ę pitn├ę vody.

ÔÇ×Rekonstrukce Mor├ívky byla dokon─Źena a┼ż v b┼Öeznu roku 2000, kdy bylo zah├íjeno jej├ş napou┼ít─Ťn├ş. V p┼»lce dubna jsme zah├íjili odb─Ťr z n├ídr┼że a mohli ukon─Źit provoz havarijn├ş ─Źerpac├ş stanice v Dobr├ę. Vy├║st─Ťn├şm nabyt├Żch provozn├şch informac├ş a z m├ęho pohledu ukon─Źen├şm epizody katastrof├íln├şch povodn├ş, se pak stala v roce 2005 v├Żstavba prvn├şho separa─Źn├şho stupn─Ť v ├Üpravn─Ť vody Nov├í Ves. Jedn├í se o technologii lamelov├ę sedimentace, v─Źetn─Ť d├ívkov├ín├ş polyflokulantu, kter├í n├ím v sou─Źasn├ę dob─Ť umo┼ż┼łuje bezprobl├ęmov─Ť upravit vodu o vysok├ęm z├íkalu p┼Öi dosa┼żen├ş maxim├íln├ş kapacity ├║pravny vody 800 litr┼» za sekundu. Naposledy byla technologie naplno vyu┼żita p┼Öi leto┼ín├ş povod┼łov├ę situaci v z├ív─Ťru dubna, kdy z├íkal v surov├ę vod─Ť op─Ťt atakoval hodnotu 130 jednotek,ÔÇť vysv─Ťtluje Kom├şnek.

Scroll to Top