Jeden výlet, tři přehrady a monumentální klášter nesoucí si historii naděje i ...

blank

Náš výlet začíná v Želivi na Humpolecku. Při cestě po dálnici můžeme sjet k obci na 81. nebo 90. kilometru. Symbolem místa je monumentální klášter původem z 12. století na soutoku Želivky a Trnavy, ale okolí je také vhodné místo pro putování kolem vysočinských řek i údolních nádrží.
V průběhu dnešního výletu by byla chyba vynechat návštěvu kláštera. Zážitek je to opravdu působivý. Klášter byl v průběhu historie několikrát přestavován a opakovaně vyhořel. Kromě dob prosperity ho čekalo také období komunistického útlaku, kdy se stal v roce 1950 internačním táborem pro politicky nepohodlné kněží a řeholníky. Klášter během komunistického režimu chátral, obnoven byl v roce 1990 a prochází obnovou. Informace o klášteru najdete zde a zde.
Naše cesta směřuje proti proudu Želivky po červené turistické značce. Po necelém jeden a půl kilometru dojdeme k hrázi malebné vodní nádrže Vřesník – více informací o ní najdete zde. Pokračujeme po značce dále podél přehrady a po necelých dvou kilometrech dojdeme k místní hydroelektrárně.  Odsud nás po dvou kilometrech dovede turistická značka k hrázi dalšího vodního díla – nádrži Sedlice (více informací zde). Budeme pokračovat po červené značce po břehu přehrady, zhruba po kilometru a půl přijdeme na křižovatku se žlutou turistickou značkou. Dáme se po ní přes malebné vysočinské lesy a louky. U místa Mokřiny budeme mít z vyvýšeného místa krásný výhled na poslední dnešní přehradu. Tentokrát na řece Trnavě, odkud odvozuje svůj název Trnávka. K přehradě je to z Mokřin necelé dva kilometry, ve vesničce Brtná přejdeme přes silnici a dojdeme k nádrži. Ta je ze tří, kolem kterých jsme dnes putovali, největší. Informace o ní najdete zde.
Při chůzi podél vody dojdeme až do Želivi, kde náš dnešní výlet začal. Trasu dnešního výletu si můžete prohlédnout zde, je nenáročná, měří zhruba 15 kilometrů a nastoupáte tři sta výškových metrů.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top