Po červené přímo do východočeského Pekla, potom proti proudu Olešenky

blank

Na dnešním výletu k vodě zůstáváme v Kladském pomezí ve východních Čechách. Minule jsme se vypravili z Nového Města nad Metují do Pekla a ukázali, že jde o oblast poněkud neprávem opomíjenou návštěvníky mimo východočeský region. I to ale přináší své výhody především pro ty, kteří si chtějí užít klid a nádheru okolní přírody – celý text předchozího výletu si můžete přečíst zde.

Ani tentokrát se při našem putování Peklu nevyhneme (více o přírodní rezervaci najdete zde). Jen k němu přijdeme z opačné strany unikátního údolí a místo podél Metuje, půjdeme tentokrát proti proudu další půvabné řeky – Olešenky. A uvidíme také, jak se Československo v severním pohraničí připravovalo na obranu proti vpádu hitlerovských vojsk, k níž nakonec nedošlo. Naše dnešní cesta začíná v Dobrošově – malé obci nad Náchodem na opačné straně Metujsko-olešenského údolí. Najdeme zde několik pozoruhodných míst – Pevnost Dobrošov, pěchotní srub Kahan III a příslušející muzeum. Více o tom, jakým způsobem byla plánována obrana hranice proti vpádu nacistických vojsk a jak k tomu mělo místní opevnění přispět, se dozvíte zde.

Když vyjdeme/vyjedeme nad obec, dorazíme k Jiráskově chatě a místní rozhledně. Nabízí při pěkném počasí úžasné výhledy na blízký Náchod, nádrž Rozkoš, údolí Metuje a Olešenky, ale také Orlické hory, Broumovsko, Soví a Stolové hory v Polsku, nebo Krkonoše. Informace o chatě i rozhledně najdete zde. Po červené turistické značce budeme klesat zhruba tři kilometry do údolí. Dojdeme do osady Peklo, o které jsme psali minule. Sestoupili jsme zhruba o tři sta výškových metrů.

Tentokrát se ale nedáme Přírodní rezervací Peklo do Nového Města nad Metují, půjdeme po červené značce opačným směrem proti proudu Olešenky. Cesta povede stále podél řeky, půjdeme místy strmým údolím s četnými skalními útvary. Na rozdíl od cesty mezi Peklem a Novým Městem tentokrát potkáme turisty opravdu spíše výjimečně. Po kilometru a půl dorazíme na rozcestí, kde se po zelené značce můžeme vrátit cestou nahoru nad údolí zpět do Dobrošova. Do Olešenky se zde vlévá potok Brodek. My ale pokračujeme kolem Olešenky, která si razí cestu přes balvany a místy vytváří zajímavé peřeje a meandry. Po dvou kilometrech dojdeme k Holubímu palouku, kde se do Olešenky vlévá Mezný potok. Po zelené turistické značce je také možné vystoupat z údolí nahoru do obce Borová na česko-polské hranici. Zajímavostí je také hraniční kámen oddělující jednotlivé lesní revíry.

Po dalších dvou kilometrech chůze malebným údolím proti proudu Olešenky, kde i v parném létě bývá příjemný chlad a stín, přijdeme do osady Doly. Název pochází z počátku 16. století, které je v souvislosti s oblastí připomínáme kvůli těžbě železné rudy a fungování hamru u řeky Olešenky. V místě, kde narazíme na civilizaci, také uvidíme výrobní závod společnosti KOVAP Náchod produkující již od roku 1946 plechové hračky.

V těchto místech údolí říčky opustíme a vystoupáme zhruba sto výškových metrů strmým údolím do obce Nový Hrádek. Na okraji vesnice nás přivítají malebné roubenky obývané v současnosti především chalupáři. Z Nového Hrádku jezdí v blízkosti hranic s Polskem přes obce Borová a Česká Čermná autobus zpět do Dobrošova.

Dnešní výlet byl dlouhý zhruba devět kilometrů. Na začátku jsme museli sestoupit do prudkého údolí, na konci z něj naopak vystoupat. Celkově jsme ale nastoupali pouze něco kolem 350 výškových metrů. Cesta údolím Olešenky je nenáročná, velmi dobře udržovaná. Celou trasu výletu najdete zde.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top