Nad vodu do srdce Valašska a Javorníků

blank

Za náročnějším výletem se tentokrát vydáme do obce Karolinka ve Zlínském kraji. Jsme v samém srdci Valašska a svébytná architektura i krajina nás bude provázet celou cestu.

Nad Karolinkou, kde dnešní výlet začíná a která je známá především díky své sklárně – více informací o jejích vzestupech i pádech najdete zde, byla na toku Stanovnice vybudována stejnojmenná přehrada. Ta je v současnosti největším zdrojem pitné vody pro Vsetínsko. Více informací o údolní nádrži najdete zde.

Vyrazíme z obce po žluté turistické značce kolem přehrady. Dojmy, které na nás krajina zanechá, záleží kromě našeho vlastního rozpoložení také na počasí. Masiv Beskyd, který se tyčí nad přehradou, působí spolu s kulturní valašskou krajinou při slunečném počasí malebně, jindy ale také zadumavě, smutně nebo hrozivě. Zřejmé jsou ve valašské krajině i při strmosti svahů a náročnosti terénu stopy práce člověka, který ji zde po staletí ke své obživě vykonával.
Po více než třech kilometrech mírného stoupání po lesní cestě se dostaneme nad přehradu. První kilometr nad ní půjdeme stále proti proudu horské říčky Stanovnice, kterou poté opustíme.
Po žluté turistické značce půjdeme další zhruba čtyři kilometry, než dorazíme na hlavní hřebenovou trasu (Tato červená turistická značka vás sem může přivézt až z Mostů u Jablunkova na česko-slovensko-polském pomezí.). Stoupání je v posledních dvou kilometrech ostřejší. Po necelých dvou kilometrech chůze po hřebeni dojdeme na vrchol Malého Javorníku. Ten se stejně jako následující část trasy nachází na Slovensku. Po kilometru a půl cesty po červené značce narazíme na křížení se zelenou. Když se vydáme po ní, sejdeme po sedmi kilometrech dolů do údolí přímo do centra malebných Velkých Karlovic (informace o obci jsou zde). Takto zvolený okruh by měřil celkem 19 kilometrů. Překonali bychom převýšení 820 metrů a klesali 780 výškových metrů.

Zdatnější turisté ale budou od rozcestí se zelenou pokračovat po červené turistické značce dále a čekají je díky tomu nezapomenutelné výhledy z horského hřebene, kde se mu otevřou údolí na české i slovenské straně. Uvidí tak masiv Hostýnsko – vsetínské pahorkatiny, Moravskoslezských Beskyd a slovenských i českých Javorníků. Narazíme také na rozhlednu Stratenec s památníkem odboje II. světové války (více informací je zde) a dojdeme k Sedlu Gežov pár set metrů od vrcholu Velkého Javorníku. Tato hora je kromě úžasných výhledů na obě strany hranice působivá i svým okolním prostředím, křížem na svém vrcholu, nebo zakrslými formami stromů. Byla by škoda těch pár set kroků neudělat.

Ze zmiňovaného sedla sejdeme po zelené turistické značce, která se na Rozcestí Tisňavy spojí s modrou, do Velkých Karlovic. Trasa výletu měří 23 kilometrů, je možné volit delší i kratší variantu, protože poté, kdy vyjdeme na hřebeni na červenou turistickou značku, je několik variant, jak sejít do údolí. Celkové převýšení je zhruba 900 metrů.
Celou trasu výletu najdete zde. Karolinka a Velké Karlovice jsou obce ležící pár kilometrů vedle sebe v údolí Vsetínské Bečvy – v samém srdci Valašska. Jezdí mezi nimi vlaky i autobusy, takže v případě, že jsme nechali zaparkované auto na začátku výletu v Karolince, není problém k němu dojet zpět.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top