Tiskov├í konference v Opav─Ť: SmVaK Ostrava zmodernizovaly kalov├ę hospod├í┼Östv├ş za 51 milion┼»

blank

V┬á├║ter├Ż 21. b┼Öezna v┬áare├ílu zrekonstruovan├ę ─Źist├şrny odpadn├şch vod v┬áOpav─Ť prob─Ťhla tiskov├í konference ke Sv─Ťtov├ęmu dni vody. T├ę se z├║─Źastnili obchodn├ş ┼Öeditelka Ostravsk├Żch vod├íren a kanalizac├ş Kate┼Öina Dan─Źov├í, gener├íln├ş ┼Öeditel Povod├ş Odry Ji┼Ö├ş Pag├í─Ź a gener├íln├ş ┼Öeditel Severomoravsk├Żch vodovod┼» a kanalizac├ş Ostrava Anatol P┼íeni─Źka.

─îist├şrna pro┼íla od listopadu 2015 do ├║nora 2017 rekonstrukc├ş za 51 milion┼» korun. D├şky roz┼í├ş┼Öen├ş kapacity kalov├ęho hospod├í┼Östv├ş se m┼»┼że nap┼Ö├şklad dle pl├ínu rozv├şjet potravin├í┼Ösk├í v├Żroba v oblasti. Co se t├Ż─Źe spot┼Öeby elektrick├ę energie, je zdej┼í├ş provoz d├şky produkci bioplynu a jeho vyu┼żit├ş v kogenera─Źn├şch jednotk├ích sob─Ťsta─Źn├Ż ze dvou t┼Öetin. ÔÇ×Kal b├Żv├í v ─Źist├şrensk├ęm procesu v tekut├ęm stavu od─Źerp├ív├ín do takzvan├Żch vyhn├şvac├şch n├ídr┼ż├ş, kde je oh┼Ö├şv├ín a vznik├í bioplyn. Ten je odv├íd─Ťn do plynojemu a d├íle vyu┼ż├şv├ín v kogenera─Źn├şch jednotk├ích k v├Żrob─Ť elekt┼Öiny a tepla. Tuto energii pou┼ż├şv├íme n├ísledn─Ť v samotn├ęm procesu ─Źi┼ít─Ťn├ş, nebo vyt├íp─Ťn├ş budov v na┼íich objektech,ÔÇť uvedl nap┼Ö├şklad ┼Öeditel kanalizac├ş SmVaK Ostrava Jan Tlolka.
Opavsk├í lokalita pat┼Ö├ş d├şky zmi┼łovan├ę investici┬ák n─Ťkolika ─Źist├şrn├ím odpadn├şch vod v ─îesk├ę republice, kter├ę pou┼ż├şvaj├ş metodu termofiln├ş anaerobn├ş stabilizace, kdy je kal ve vyhn├şvac├ş n├ídr┼żi zah┼Ö├şv├ín na 55 stup┼ł┼» Celsia a je tak l├ępe hygienizov├ín. Nov├í technologie je v provozu n─Ťkolik m─Ťs├şc┼» a postupn─Ť nab├şh├í na pln├ę parametry.

Investice v┬áopavsk├ę ─Źist├şrn─Ť byla rozd─Ťlena na dv─Ť z├íkladn├ş ─Ź├ísti. P┼Öes ─Źty┼Öicet milion┼» korun si vy┼ż├ídala nov├í vyhn├şvac├ş n├ídr┼ż s objemem 2000 metr┼» krychlov├Żch, deset milion┼» korun st├íla rekonstrukce rozvod┼» plynu a vystrojen├ş n├ídr┼ż├ş nov├Żmi technologiemi.

T├ęm─Ť┼Ö sto milion┼» obnovy vodovodn├ş a kanaliza─Źn├ş s├şt─Ť

Kate┼Öina Dan─Źov├í z OVAK Ostrava na tiskov├ę konferenci┬áp┼Öipomn─Ťla prim├írn├ş ├║koly a ─Źinnosti spole─Źnosti, mezi kter├ę pat┼Ö├ş zaji┼ít─Ťn├ş plynul├ę dod├ívky kvalitn├ş pitn├ę vody, zabezpe─Źen├ş odkanalizov├ín├ş a ─Źi┼ít─Ťn├ş odpadn├şch vod. D├íle je to tak├ę p├ę─Źe a provoz sv─Ť┼Öen├Żch vodohospod├í┼Ösk├Żch za┼Ö├şzen├ş a zaji┼ít─Ťn├ş jejich rozvoje v┬ásouladu s┬ápot┼Öebami rozvoje Ostravy. Zopakovala tak├ę, kter├ę akce si OVAK p┼Öipravily ke Sv─Ťtov├ęmu dni vody.┬áSpole─Źnost nap┼Ö├şklad┬áv┬áp├ítek 24. b┼Öezna otev┼Öe nov├ę vod├írensk├ę muzeum Babylon. ÔÇ×P┼Öipravili jsme┬átak├ę sout─Ť┼ż pro d─Ťti Hledej pramen vody a v┬áleto┼ín├şm roce se n├ím p┼Öihl├ísilo v├şce ne┼żtis├şc ┼ż├ík┼» ─Źtvrt├Żch a p├ít├Żch t┼Ö├şd ze 45 z├íkladn├şch ┼íkol.ÔÇť V┬ásouvislosti s┬áinvesticemi Dan─Źov├í uvedla, ┼że do ostravsk├ę infrastruktury bylo loni alokov├íno m─Ťstem jako jej├şm vlastn├şkem 99 milion┼» korun.

Nov├ę z├íkony umo┼ż┼łuj├ş ┼Öe┼íit protipovod┼łovou ochranu efektivn─Ťji

Na chystan├ę akce v┬ár├ímci Sv─Ťtov├ęho dne vody pozval i Ji┼Ö├ş Pag├í─Ź z┬áPovod├ş Odry. Upozornil na smutn├ę dvacetilet├ę v├Żro─Ź├ş od katastrof├íln├ş povodn─Ť z┬ároku 1997. Podle n─Ťj nov├Ż z├íkon umo┼ż┼łuje efektivn─Ť ┼Öe┼íit protipovod┼łovou ochranu. Povod├ş Odry m├í zmapov├íno n─Ťkolik rizikov├Żch oblast├ş, kde by mohli b├Żt potenci├íln─Ť ohro┼żeni obyvatel├ę. V├Żznamn├ę zabezpe─Źovac├ş prvky byly instalov├íny zejm├ęna na Jesenicku a v┬áBohum├şn─Ť.
ÔÇ×Speci├íln─Ť se pak v─Ťnujeme zabezpe─Źen├ş jez┼», proto┼że se st├ív├í, ┼że p┼Öi vod├íck├Żch akc├şch na jezech doch├íz├ş pravideln─Ť k┬áutonut├ş, nebo zran─Ťn├ş. V┬át├ęto v─Ťci spolupracujeme zejm├ęna s┬áhasi─Źsk├Żmi z├íchrann├Żmi sbory. N─Ťkter├ę jezy si vytipov├ív├íme. N─Ťkde ochrann├ę prvky navrhujeme. Na tento rok m├íme napl├ínovan├ę zaji┼ít─Ťn├ş t┼Ö├ş jez┼»,ÔÇť sd─Ťlil Ji┼Ö├ş Pag├í─Ź.

To, co si z┬áp┼Ö├şrody bereme, ji vrac├şme je┼ít─Ť v┬álep┼í├şm stavu, ┼Öekl Anatol P┼íeni─Źka

Jako posledn├ş dostal prostor gener├íln├ş ┼Öeditel SmVaK Ostrava Anatol P┼íeni─Źka. SmVaK provozuje 67 ─Źist├şren odpadn├şch vod a 1837 kilometr┼» kanalizace. ÔÇ×Je to jako vzd├ílenost mezi Ostravou a norsk├Żm Lillehammerem, kde se v minulosti konaly zimn├ş olympijsk├ę hry,ÔÇť p┼Öipravil si zaj├şmav├ę srovn├ín├ş . Od roku 2000 spole─Źnost investovala 3,7┬ámiliardy korun do obnovy kanaliza─Źn├ş s├şt─Ť a ─Źist├şren odpadn├şch vod. ÔÇ×V leto┼ín├şm roce p┼»jde o dal┼í├şch 220 milion┼» korun do odpadn├şch vod a dal┼í├şch 50 milion┼» do pl├ínovan├Żch oprav,ÔÇť

P┼íeni─Źka p┼Öipomn─Ťl, ┼że spole─Źnost m├í v┬áporovn├ín├ş s┬ácelorepublikov├Żm pr┼»m─Ťrem velmi p┼Öijatelnou cenu vodn├ęho a sto─Źn├ęho. Zm├şnil dota─Źn├ş program obc├ş, kter├Ż zprost┼Öedkov├ív├í ministerstvo ┼żivotn├şho prost┼Öed├ş a sna┼ż├ş se vy┼Öe┼íit ┼ípatn─Ť nebo n├íkladn─Ť odkanalizovateln├ę oblasti prost┼Öednictv├şm dom├íc├şch ─Źist├şren odpadn├şch vod. Dota─Źn├ş titul, v kter├ęm je p┼Öipraveno 100 milion┼» korun,┬ázat├şm nen├ş p┼Ö├şli┼í ├║sp─Ť┼ín├Ż a SmVaK pl├ínuje v┬át├ęto problematice oslovit starosty jednotliv├Żch obc├ş.

Podle P┼íeni─Źky┬áse spole─Źnost SmVaK sna┼ż├ş vracet je┼ít─Ť v┬álep┼í├şm stavu p┼Ö├şrod─Ť to, co si od n├ş v┬ápr┼»b─Ťhu sv├ę ─Źinnosti bere.

 

Scroll to Top