Od českých bratří v Kunvaldu k Zemské bráně, ale i mezi pašeráky ...

blank

Malebné městečko Kunvald pod masivem Orlických hor je známé jako kolébka Jednoty bratrské a působivá atmosféra mu zůstala do dnešních dnů. Může se ale stát také výchozím bodem pro zajímavý vodní výlet, který nás zavede až do hlubokého údolí Divoké Orlice s názvem Zemská brána. Při cestě po proudu řeky nás čeká řada dalších míst opředených řadou pověstí nebo příběhů z historie.  Připomene si ale také předválečné Československo, když naši cestu budou lemovat pevnosti budované v pohraničí jako obrana před nacistickou hrozbou.

Cesta začíná v Kunvaldu. Vyrazíme po zelené turistické značce, která vede zhruba dva a půl kilometru podél nepříliš frekventované silnice. Je možné ale také jít přilehlou loukou nebo polem – záleží na ročním období. U myslivny odbočí zelená značka do lesa a po zhruba kilometru dojdeme na rozcestí s červenou značkou, která sem přivedla ty, kteří šli po hřebeni Orlických hor. Po červené značce půjdeme dalších zhruba dva a půl kilometru, naši trasu budou lemovat objekty bývalého válečného opevnění, o některé z nich je vzorně pečováno. Dojdeme k hranici přírodní rezervace Zemská brána, kde červená turistická značka nesměřuje přímo k řece, kterou slyšíme a místy vidíme v údolí pod sebou, ale postupně klesá až k turisticky nejatraktivnějšímu místu, samotné Zemské bráně. Kdo nespěchá, může se zajít občerstvit do Orlické chaty v údolí nad Zemskou bránou. Chata má neopakovatelnou atmosféru a více informací o ní najdete zde.

Veškeré informace o Zemské bráně najdete zde. Místo je atraktivní v každém ročním období. Na jaře vidíte divokou řeku, v níž si voda dere svou cestu před balvany a skalní útvary, v létě jsou peřeje a tůně vítaným místem osvěžení pro otužilce, protože ani při parných dnech se zde voda díky své rychlosti a okolnímu prostředí příliš neohřeje a zůstává studená.
Zhruba kilometr nad Zemskou bránou se nachází turistická Chata na Čihák, která si i přes modernizaci zachovala mnoho z kouzla původních turistických chat budovaných v období první republiky. Proto se ji vyplatí navštívit. Více informací o chatě najdete zde.

Od samotné Zemské brány a místního mostu budeme pokračovat po proudu Divoké Orlice přes skalnaté útvary směrem k Pašerácké lávce. Jak už název napovídá, lávka, která byla původně vybudována pro potřeby dřevorubců, sloužila spíše k pašování různého druhu zboží z Kladska. Více informací najdete třeba zde. Budeme pokračovat po modré turistické značce a po půl kilometru projdeme kolem pěchotního srubu Na potoku, který byl vybudován v rámci prvorepublikového systému opevnění. Po dalším půl kilometru nás čeká další zajímavost – Ledříčkova skála. O osudech legendárního zbojníka Orlických hor, který je na rozdíl od jiných případů skutečnou historickou postavou, se dozvíte více například zde.

Modrá turistická značka pokračuje dále údolím romantické Divoké Orlice, kde půjdeme pod řadou skalních útvarů, až do Klášterce nad Orlicí a k vodní nádrži Pastviny, která je v létě atraktivním místem pro koupání. Vzhledem k tomu, že náš okruh začíná a také končí v Kunvaldu, tak cestou k přehradě pokračovat nebudeme, ale po zhruba 1,8 kilometru od Ledříčkovy skály dorazíme k mostu přes řeku.
Nepřejdeme ho, ale vydáme se po malé silničce po naší straně údolí nahoru od řeky. Po původní polní cestě, z které se stala postupně spíše polní vyasfaltovaná silnička, dojdeme po zhruba čtyřech kilometrech zpět do Kunvaldu. Cestou budeme mít krásné výhledy na masiv Orlických hor a na druhou stranu na Podorlicko.
Naše trasa má celkem zhruba 14,5 kilometru. Mírně prodloužit si ji můžeme návštěvou dvou zmíněných míst, kde je možné se občerstvit. A obě stojí určitě za návštěvu. Cesta je nenáročná, až na pár desítek metrů u Zemské brány, kde budeme muset překonat skalní útvary – nicméně po dobře vybudovaných stezkách.

Mapu výletu najdete zde.

Foto: Marek Síbrt

Scroll to Top