Baška: bruslení, koupání nebo projížďka na lodi pod hřebenem Beskyd

blank

Vodní nádrž Baška u Frýdku-Místku je celoročně atraktivním místem pro trávení volného času. Od jara do podzimu ji využívají rybáři, v létě se můžete ubytovat v přilehlém kempu a věnovat se vodním sportům, v zimě je zamrzlá vodní plocha cílem bruslařů a běžkařů. V areálu se každoročně v létě koná recesistická akce Baškohrátky (www.baskohratky.cz).
Vodní nádrž na říčce Baštici je ve správě státního podniku Povodí Odry, má objem 400 tisíc metrů krychlových, rozlohu 33 hektarů a maximální hloubku zhruba šest metrů. Vybudována byla v letech 1958-1961 a přes její původní přínos, jímž mělo být nadlepšování průtoků Ostravice v období sucha, převážila postupně funkce rekreační. Vyrovnávací funkci převzala na konci šedesátých let mnohem objemnější údolní nádrž Šance.
K přehradě se dostanete například od vlakového nádraží ve Frýdku-Místku proti proudu Ostravice. Jde o nenáročnou cestu dlouhou zhruba tři kilometry po vyšlapané pěšině bez turistického značení – ale zabloudit se nedá. Až budete vycházet z Frýdku-Místku, všimněte si soutoku Ostravice s Morávkou. O několik desítek metrů dál dojdete ke splavu U Žida, v jehož blízkosti se dříve nacházela v minulosti stejnojmenná restaurace, která v současnosti nese jméno U Splavu. Jde o oblíbený sportovní areál s atrakcemi pro děti, venkovním posezení a volejbalovým/nohejbalovým kurtem.
U železniční zastávky Baška přejdete přes most řeku a po modré turistické značce dojdete k přehradě. Na hráz je to zhruba půl kilometru. Občerstvit se můžete v několika provozovnách v kempu u přehrady. Ty jsou ale otevřeny jen přes letní sezónu. Celoročně je otevřena restaurace Kotva, kde budete sedět s krásným výhledem na vodní hladinu. Pod přehradou je další restaurace U Studny.
Zpět do Frýdku-Místku můžete kromě vlaku použít také autobus nebo jít přes městskou část Staré Město zpátky pěšky. Je to zhruba tři kilometry nenáročným terénem.

Trasu výletu si můžete prohlédnout na mapě zde.

Scroll to Top