Středočeské vodárny k modernizaci kladenského vodojemu

Přestavba kladenského vodojemu na moderní víceúčelovou vodohospodářskou věž má za sebou stavební část. V těchto dnech začala instalace technologií a vnitřního vybavení. Stavbu si přišli jako první návštěvníci prohlédnout starostové obcí – akcionáři VKM, jejichž společnost je partnerem projektu. Vodojem od roku 2017 prochází kompletní rekonstrukcí.

Vodojem bude mít několik způsobů využití. Jedná se například o hi-tech dispečink pro infrastrukturu, která zásobuje vodou přes 290 tisíc lidí okresů Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ a Rakovník. Dále pak bude dimenzován jako centrum pro zvládání krizových situací, například déletrvajícího sucha, či naopak povodní. V opraveném vodojemu najdou návštěvníci dvě interaktivní expozice. Podle mluvčí Středočeských vodáren Lenky Kozlové je první věnována příběhu vody a druhá pak nabídne nahlédnutí do života ve vodě.

V nejvyšším patře vzniká panoramatická zasedací místnost s vyhlídkou, díky které mohou návštěvníci při příznivém počasí vidět na Ještěd, Ralsko, Bezděz nebo Milešovku a Krkonoše. Kladenský vodojem byl postaven jako jeden z prvních ocelových v 30. letech 20. století. V srpnu 2017 začala jeho přestavba a akce za 100 milionů korun by měla být hotova do roku 2020. Projekt je hrazen výhradně z prostředků majoritního akcionáře SVAS, společnosti Veolia.

Scroll to Top