Letiště Praha šetří vodu díky robotickým uklízečům Swingbot 2000

Stroje na letiště nasadila společnost ISS Facility Services. Podle jejich výrobce, společnosti Taski, ušetří oproti lidským zaměstnancům až 76 procent vody a chemikálií. Jedna „směna“ robota trvá přibližně 4 hodiny, během kterých by měl zvládnout umýt až 9 600 metrů čtverečních podlahy.

Chytrý robot také umí sbírat informace o uklízené ploše. Ty se pak dají využít k úpravám v jeho programu. Swingbot 2000 dosáhne maximální rychlosti 1,8 kilometru za hodinu a váží přibližně 470 kilogramů. Jeho cena se pohybuje kolem 760 tisíc korun korun.

Letiště Praha dlouhodobě usiluje o to, aby jeho provozem nedocházelo k negativnímu ovlivňování povrchových a podzemních vod. Věnuje pozornost systémům předčištění a čištění odpadních vod, zařízením na skladování chemických látek a leteckého paliva, nakládání se závadnými látkami a ochraně vodních toků při přívalových deštích.

Provozuje rovněž dvě čistírny odpadních vod. Jednu pro areál SEVER, druhou pro areál JIH. Areál letiště je odvodněn do málo vodných toků Kopaninského a Únětického potoka.

Zdroj, foto: idnes.cz 

Scroll to Top