Median: Češi se bojí nedostatku pitné vody

Chybějící pitná voda, útoky Islámského státu v Evropě nebo hromadné stěhování lidí napříč kontinenty. Podle průzkumu agentury Median pro Český rozhlas mezi tisícovkou respondentů se těchto hrozeb obávají obyvatelé nejvíce.

Průzkum proběhl v první polovině prosince a výzkumný tým zjišťoval postoj obyvatel k třinácti hrozbám z vojenské, politické, sociokulturní a environmentální oblasti. „Lidé plýtvají pitnou vodou a mám pocit, že když se tak budou chovat dál, tak reálně hrozí, že pitné vody nebude dost pro všechny,“ řekla jedna z respondentek ankety. Za velmi závažnou hrozbu to označilo 60 procent respondentů.

„Výrazně posílilo vnímání environmentálních hrozeb – to znamená změn klimatu a jejich vliv na úrodu a stěhování lidí po kontinentech a podobně. To byl ještě loni v podstatě tak marginálně vnímaný problém, který za velmi vážný označovala 38 procent lidí, dnes to je 52 procent lidí. Obavy z terorismu jsou hodně závislé na tom, co se děje reálně v dané společnosti. Když jsou nějaké teroristické útoky, tak narostou k nějakým 70 procentům. To procento lidí, které se toho velmi obávají, je teď zhruba na 50 procentech,“ uvedl pro Radiožurnál sociolog z agentury Median Daniel Prokop.

Scroll to Top