O budoucnosti vodárenství na Šumpersku se rozhodne po volbách

Provozování vodovodů a kanalizací na Šumpersku patří dlouhodobě k diskutovaným tématům. Rozhodne se o něm po komunálních volbách. Vlastníkem vodohospodářské infrastruktury je VHZ, jejímiž akcionáři jsou města a obce. Valné hromady se však nezúčastnil žádný zástupce Šumperku a nominant třetího největšího akcionáře, Mohelnice, ji opustil hned v úvodu jednání. Schůze se stala neusnášeníschopnou.

Vodovodní a kanalizační potrubí a čistírny odpadních vod jsou majetkem VHZ. Akcionáře společnosti tvoří 28 obcí a měst Šumperska. Provozování infrastruktury zajišťuje Šumperská provozní vodohospodářská společnost patřící do nadnárodního koncernu Suez Water. Za dva roky končí současnému provozovateli smlouva.

Některé obce zpočátku volaly po založení nové provozní společnosti ve vlastnictví municipalit. Podle studie by toto řešení bylo nejnákladnější a nutně by se promítlo do vyšších cen vody. „Odborníci spočítali, že náklady na zřízení nové společnosti by činily od dvou set padesáti do tří set milionů korun. Při této částce bychom museli skokově zvýšit cenu vody zhruba o patnáct korun za kubík,“ řekl předseda představenstva VHZ Petr Suchomel. Podle něj by bylo problémem také to, že by se vyčerpaly peníze potřebné na nutné opravy i nové stavby vodovodních i kanalizační potrubí a čistíren odpadních vod.

V následujících pěti letech chce VHZ investovat nejméně půl miliardy korun. Akcionáři společnosti nechtějí, aby nový model vodárenství v regionu lidově řečeno odskákali lidé prudkým zdražením vody. Ve hře bude také otevřená soutěž na nového provozovatele. Ten by zajišťoval dodávky vody domácnostem od roku 2021. Vedení VHZ intenzivně jednalo se společností Suez Watter o odkoupení akcií, čímž by provoz obce získaly pod kontrolu. Koncern prodej akcií odmítnul.

Scroll to Top