Nová lávka přes Oslavu vydrží stoletou vodu

Přes Oslavu v turisticky navštěvované lokalitě pod Vlčím kopcem u Náměšti nad Oslavou postavily Lesy ČR lávku pro pěší za 7,3 milionu korun. Veřejnost ji začala užívat 10. září. Měří 35 metrů a je usazená na třech železobetonových pilířích obložených kamenným zdivem. Práce trvaly od loňského srpna do konce letošního dubna.

„Přemostili jsme řeku Oslavu na turisticky významné trase z Náměště nad Oslavou k Loveckému zámečku Vlčí Kopec přes rozhlednu Babylon až do Mohelenské hadcové stepi,“ vysvětlil krajský ředitel podniku Lesy ČR Dalibor Šafařík. Původní lávka zde byla postavena v roce 1929, ale za několik let ji strhla povodeň. Definitivně ji pak zničily v roce 1948 ledové kry. Podle provedeného hydrotechnického posudku lávka převede i stoletou vodu.

„Hlavní nosníky jsou navrženy od 1,5 do 1,62 metru. Podpěrný pilíř má navíc tvar ledolamu. Lávka je nejvýznamnější stavbou z Programu 2020 k zajištění cílů veřejného zájmu, kterou krajské ředitelství Brno realizovalo za poslední čtyři roky,“ doplnil Šafařík. Státní podnik Lesy ČR spravuje zejména drobnější vodní toky a vodní díla. Letos chce do jejich obnovy či údržby uvolnit 300 milionů korun. V roce 2017 modernizovaly infrastrukturu za 200 milionů korun, rok předtím to bylo 120 milionů korun.

Scroll to Top