Praha by měla dokončit odkup podílu v PVK v polovině září

Metropole chce v polovině září dotáhnout odkup 49 procent v Pražských vodovodech a kanalizacích od Veolie za 1,754 miliardy korun. Smlouva je podle radního pro majetek Karla Grabeina Procházky již podepsána a transakce bude završena po schválení Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Provozní společnost má od Prahy do roku 2028 pronajatou infrastrukturu. Smlouva sice měla skončit v roce 2013, ale v roce 2004 ji prodloužil tehdejší primátor Pavel Bém.

PVK inkasují podle informací zveřejněných v poslední výroční zprávě z roku 2016 z vodného a stočného asi šest miliard korun ročně, z čehož platí Praze dvoumiliardový pronájem a další prostředky míří infrastruktury. Za investice do obnovy a rozvoje infrastruktury nese zodpovědnost magistrát. Externí poradci magistrátu dříve uvedli, že se prostředky vložené do odkupu podílu vrátí a dividendy by měly hlavnímu městu do roku 2028 přinést nejméně tři miliardy korun. Praha potřebuje získat nadpoloviční podíl v PVK, aby mohla o fungování vodárenství na území města plně rozhodovat. Stoprocentně chce podnik vlastnit do roku 2028.

„Několikrát jsem říkala, že nepochopím, jak je možné, že se Praha vody v minulosti zbavila. Opravdu to musela být velice prapodivná motivace. Měla bych na to tisíc názorů, možná bych se vyjadřovala velice ostře, ale pak bych se asi dopustila trestného činu, a to neudělám,“ prohlásila loni primátorka hlavního města Adriana Krnáčová. V roce 2018 zaplatí PVK na nájmu 2,4 miliardy, které budou prostřednictvím Pražské vodohospodářské společnosti směřovat do investic do majetku. Přes miliardu PVK vynaloží na modernizaci sítí a údržbu infrastruktury sama. Celkově do vodohospodářské infrastruktury půjde 3,4 miliardy korun.

 

Scroll to Top