Chatová oblast u Ostravy je bez vody

Lidem v Zátiší u Ostravy nestačí voda ve studnách. Problém by vyřešilo vybudování nového vodovodu. Cena na jeho vybudování by ovšem byla vysoká a Budišovice, kterým Zátiší náleží, doufají v dotaci z kraje.

Chatová oblast Zátiší je desítky let vyhledávanou odpočinkovou lokalitou. Jezdí sem příměstská tramvaj z ostravské části Poruba. Trvale je v Zátiší obydleno zhruba 50 domů. Odběr pitné vody už musí obyvatelé i rekreanti řešit pomocí cisterny.

Podle starosty Budišovic Petra Uvíry získala obec dotaci ze Státního fondu životního prostředí. „Zjistili jsme, že vody je v místě dostatek i pro obec o tisíci obyvatelích. Ještě provádíme takzvanou měsíční zkoušku, která nám odhalí, zda je vydatnost i kvalita vody udržitelná,“ uvedl dále Uvíra. Práce na vodovodu ještě nezačaly.

 „Jsme zatím ve fázi projektové dokumentace, ale stavba závisí na možných dotacích. Kraj každoročně vyhlašuje dotační titul na tyto projekty. Může být ve výši až sedmi milionů. Vodovod by ale stál patnáct, což bychom ani s pomocí dotace nedokázali zaplatit. Uvažujeme proto, zda by se projekt nemohl rozdělit do dvou fází, kdy bychom pak mohli získat dotaci dvakrát,“ doplnil starosta.

Největší krizi s vodou za poslední léta zažehla Píšť na nedalekém Hlučínsku. Provizorní suchovod, díky němuž je do obce z centrálního řadu společnosti SmVaK Ostrava přiváděna voda, je hotový. Potrubí nechala obec podél silnice do Vřesiny položit z důvodu dlouhodobě klesající hladině podzemní vody ve vrtech. „Další požadavky na napojení celých obcí provozujících vlastní zdroje vody neevidujeme. Obvykle jde o prodlužování vodovodů do oblastí, kde lidem vysychají studny, a jedná se o napojení několika nemovitostí,“ vysvětlil na konci června mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt.

Scroll to Top