Píšť je propojena s Vřesinou suchovodem

Píšť na Hlučínsku si oddechla. Provizorní suchovod, díky němuž bude do obce z centrálního řadu společnosti SmVaK Ostrava přivedena voda, je hotový. Potrubí nechala obec podél silnice do Vřesiny položit z důvodu dlouhodobě klesající hladině podzemní vody ve vrtech.

Podle starosty Píště Daniela Fichny je suchovod hotový a v současnosti probíhají proplachy. „První měření nevyšla, ukázala nadlimitní množství bakterií. Proto se celé potrubí znovu chloruje. Až budou výsledky v pořádku, můžeme systém spustit,“ uvedl Fichna. V nejbližších dnech začne do obce přitékat voda ze sítě SmVaK Ostrava. Píšť ještě částečně využívá svůj vrt, vodu také dováží cisterny zapůjčené Státní správou hmotných rezerv. Realizace suchovodu si vyžádaly náklady kolem milionu korun. Obec současně čeká na stavební povolení na stavbu vodovodního potrubí položeného v zemi.

„Máme za sebou první stupeň administrativního řízení, teď čekáme na výsledky sloučeného územního a stavebního řízení. Až bude ukončeno, vyhlásíme výběrové řízení na zhotovitele a začneme kopat,“ upřesnil starosta. K síti SmVaKu Ostrava se plánuje připojit i nedaleká Hať. Vodohospodáři již odsouhlasili navýšení odběru pro Darkovice, na jejíž rozvody by se Hať měla napojit. „Další požadavky na napojení celých obcí provozujících vlastní zdroje vody neevidujeme. Obvykle jde o prodlužování vodovodů do oblastí, kde lidem vysychají studny, a jedná se o napojení několika nemovitostí,“ doplnil mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt.

Scroll to Top