
Zejména v letních měsících je kvalita vody v nádrži opakovaně znepokojivá. Na vině jsou sinice, ale také chybějící infrastruktura. Na posledním pracovním jednání se sešel ministr zemědělství Marek Výborný společně se starosty obcí, zástupci Povodí Moravy a dalšími partnery a diskutovali několik konkrétních opatření.
Přívalové srážky loni přinesly do nádrže značné množství živin, letní vysoké teploty a minimální průtok umožnily rozvoj sinic. Zásadním problémem je absence čistíren odpadních vod v několika obcích nad přehradou. Zainteresované strany chtějí situaci zlepšit buď výstavbou domovních čistíren odpadních vod, nebo centrálním odkanalizováním. Součástí opatření je ochrana při přívalových deštích.
Loňský rok byl pro vodohospodáře co do udržení kvality vody jeden z nejnáročnějších. Zároveň pokračuje finanční podpora od kraje a obcí. V roce 2024 přesáhla 300 000 korun. Kromě kraje přispěli Prostějov, Plumlov, Mostkovice, Lipová, Malé Hradisko, Stínava nebo Bousín. Prostředky byly použity na financování provozu srážedel fosforu u jednotlivých přítoků do Plumlovské přehrady.
Vodohospodáři zároveň poukazují na extrémní přítoky loni v červnu, kdy v důsledku srážek přitékalo 5 500 litrů za sekundu, v září dokonce přítok překročil 32 000 litrů za sekundu. Naopak v letních měsících výrazně klesal pod 30 litrů za sekundu. Průměrný roční přítok je přibližně 500 litrů za sekundu.
„Problémem pro kvalitu vody je také odlehčování kanalizačních sítí, kdy se za deště dostává zcela nečištěná odpadní voda přímo do toků,“ konstatovalo dříve Povodí Moravy, které během uplynulých let realizovalo řadu opatření v povodí nádrže, zejména technických opatření na Plumlovské přehradě, Podhradském rybníku a Bidelci.