
V Plzni v těchto dnech postupně procházejí údržbou a zprovozňují jednotlivé vodní prvky. Do plného provozu je chce město uvést 1. května. Podle města je nejsložitější spuštění tří kašen na náměstí Republiky a spuštění kašny před Západočeským muzeem. O vodní prvky se stará Úsek městské zeleně Správy veřejného statku města Plzně.
„Ročně na údržbu a provoz vodních prvků uvolňujeme více než 700 tisíc korun. Kašny a fontány dělají radost Plzeňanům, turistům i dětem. Proto máme v plánu nadále pokračovat s jejich opravami. Další na řadě je například fontána v Kopeckého sadech, která je v havarijním stavu. Té plánujeme vrátit i zvuk,“ přiblížil primátor Roman Zarzycký. Předsezónní údržba obvykle zabere tři týdny.
Podle Ilony Pelíškové z úseku městské zeleně se kašny a fontány kontrolují už na podzim při zazimování. „Na jaře musí znovu projít kontrolou rozvody elektroinstalace a vody, čerpadla, trysky, ale i reflektory. Pokud zjistíme nějaký problém, necháme poškozené části opravit, nebo vyměnit. Nádoby zachycující vodu musíme vyčistit, popřípadě vyspravit trhliny a natřít,“ řekla Pelíšková.
Jak uvedlo město, nejnáročnější je opětovné spuštění velkých kašen, tedy Anděla, Velblouda a Chrtice. Ty byly na náměstí Republiky instalovány už před patnácti lety. Kašny totiž mají technologické zázemí ukryté pod zemí. „Velké kašny procházejí drobnými i většími opravami. K těm největším patřila instalace olověné vany kašny Velbloud a loňská oprava kašny před Západočeským muzeem,“ informovala dále Pelíšková.
Město zároveň upozorňuje na to, že voda v kašnách není pitná. „Přibližně jednou měsíčně ji vyměníme, někdy ji musíme vyměnit dříve, třeba v případech, kdy ji znečistí vandalové nebo se zanese pylem. Jedna samostatná výměna vody pro kašnu, například na náměstí Republiky, vyjde přibližně na sedm tisíc korun,“ doplnila Pelíšková. Pitnou vodu najdou lidé v takzvaných pítkách nebo pumpičkách.