
Hydroanalytické laboratoře společnosti dosáhly v roce 2024 významných výsledků v oblasti kontroly kvality vody. Celkem bylo za loňský rok provedeno 148 350 analýz různých ukazatelů kvality na 9 784 vzorcích odpadních, pitných, surových a povrchových vod. Informovaly o tom Ostravské vodárny a kanalizace.
Voda v ostravské vodovodní síti pochází 60-70 % z upravené vody v provozech SmVaK Ostrava z přehradních nádrží, zejména Kružberk a Šance. Dalších 30-40 % pitné vody je vyrobeno z podzemních zdrojů nacházejících se na území města Ostravy, převážně v oblasti Ostrava-Nové Vsi a Dubí. V roce 2024 se v Ostravě spotřebovalo přes 16,6 milionu metrů krychlových vody. To odpovídá denní spotřebě 94,47 litrů na osobu. Její kvalita byla v roce 2024 kontrolována celkem 2 316x a prověřeno bylo přibližně 75 600 parametrů.
Vzhledem k hydrogeologickým podmínkám v regionu má Ostrava dostatek vody v každém období. Vzorky ze sítě jsou plánovaně odebírány každý týden a voda je také sledována přímo u spotřebitelů. na pravidelných i náhodně vybraných místech.
Proinvestují stovky milionů
Ostravské vodárny a kanalizace v roce 2025 investují do vodohospodářské infrastruktury zhruba půl miliardy, z toho 350 milionů bude uhrazeno prostřednictvím nájmu placenému městu Ostrava, zbylá část převážně formou oprav financovaných společností OVAK. V roce 2025 bude zahájena řada investičních akcí.
Patří mezi ně například práce na kanalizaci v Hrušově, Kunčicích a Kunčičkách, ta bude rekonstruována také ve Frýdlantské ulici a pokračovat budou práce na budování kanalizace v Krásném Poli. Postupovat bude obnova ostravské Ústřední čistírny odpadních vod.
„Pro zkvalitnění poskytovaných služeb jsou plánovány investice do provozního majetku společnosti za více než 37 milionů korun,“ přiblížil plány statutární ředitel OVAK Petr Konečný.
111,11 korun za kubík
Společnost také mezi prvními v ČR zavedla ve spolupráci s francouzskou skupinou SUEZ dálkový odečet vody pomocí „Chytrých vodoměrů,“ které napomáhají zákazníkům efektivněji hospodařit s vodou a včas informovat o nestandardních spotřebách nebo únicích. V současnosti je systémem pokryto minimálně 90 % vodoměrů.
„I přes investice do uvedených a dalších moderních technologií, zaváděných do vodárenské praxe na Ostravsku, má město stejně jako dosud jednu z nejnižších cen vody v České republice,“ řekl Aleš Boháč, náměstek primátora pro životní prostředí. Za kubík odběratelé zaplatí 111,11 korun.