
Brněnské vodárny a kanalizace investovaly do vozového parku a zakoupily elektrovozítko, které zaměstnanci využijí v areálu modřické čistírny odpadních vod. Ta má rozlohu 38 hektarů. Roční průtok čistírnou je pro představu dvouapůlnásobek objemu Brněnské přehrady.
Elektrovozítko neprodukuje zplodiny, jezdí na elektřinu, kterou společnost vyrábí spalováním bioplynu přímo v čistírenském provozu. BVK v roce 2022 na modřické čistírně vyrobily 7 013 MWh elektrické energie, kterou vodohospodáři používají k provozu čistírny, a 56 645 GJ tepelné energie. Vyprodukovaná tepelná energie z kalového plynu je využívána k vytápění provozních budov a přídavného ohřevu vyhnívacích nádrží.
Hlavním zdrojem pro Brno je březovské prameniště, na které druhý rok po sobě dopadlo podprůměrné množství srážek ve srovnání s třicetiletým průměrem do roku 2021, a to 569 milimetrů. Průměr činí 616 milimetrů. Kvůli tomu s výjimkou prvního čtvrtletí pokračoval pokles hladiny podzemní vody stejně jako v roce předchozím.
Z Březové loni odteklo do vodárenské soustavy 24,5 milionu metrů krychlových vody, z Víru téměř pět milionů kubíků vody. Loňskou dodávku vody do Brna z Březové ovlivnila havárie prvního přivaděče u Olomučan na Blanensku. Přivaděč byl 73 dní mimo provoz.
Společně s vodou z Březové je základním zdrojem pitné vody pro Brno a okolí Úpravna vody Švařec využívající vodu z nádrže Vír. Provoz využívá nejmodernější technologie, jako jsou filtrace přes granulované aktivní uhlí či ozonizaci. Díky aktivnímu uhlí je možné odstranit problémy, jako jsou pesticidy nebo farmaka.