Monitoring Bečvy se osvědčil a bude pokračovat

blank

V červenci 2022 Výzkumný ústav vodohospodářský zahájil činnost monitorovací stanice, která nepřetržitě sleduje nezávadnost vody v řece Bečvě. Čerpadlo, které stojí ve Valašském Meziříčí, vhání každou hodinu do stanice 200 litrů vody k testování. Během roku nebyla naměřena žádná anomálie, voda v řece Bečvě byla ve vysoké kvalitě. Roční náklady na provoz činily milion korun. Uvedl to server nasregion.cz.

Zástupci provozovatelů se nyní obrátili na město Valašské Meziříčí s prosbou o spolufinancování dalšího provozu. Radnici se po jednání s ministerstvem životního prostředí podařilo zajistit finanční prostředky na provoz stanice do konce roku 2023. Jednání navíc probíhají s ministerstvem zemědělství, Povodím Moravy, Zlínským krajem a okolními městy.

Kontaminace řeky zatím bez viníka

Otrava řeky Bečvy, ke které došlo v září 2020, se ale stále vyšetřuje. Zároveň experti připravují úpravy zákonů, které mají řešení podobných ekologických katastrof výrazně zrychlit, zefektivnit i pomoci jim předcházet. Uvedl to server idnes.cz. Ministerstvo životního prostředí navíc připravuje novelu zákona o předcházení ekologické újmě a o její nápravě. Do konce roku chce novelu předložit vládě.

„Tento zákon sice máme už patnáct let, ale je absolutně nefunkční. Nedá se podle něj prakticky nic řešit. Proto v novele jasně definujeme, co to je ekologická újma. Nejde jen o úhyn ryb, ale o celé společenstvo žijící v korytě daného toku. Říkáme též, kdo a podle jakých parametrů může být podle tohoto zákona vyšetřován,“ citoval portál idnes.cz ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL).

Brzy bude zveřejněna i novela vodního zákona. „Jde o kroky, které mění systém tak, abychom dokázali předcházet takovým haváriím. Kdo zásahu velí? Kdo odebírá vzorky? Kdo je zodpovědný za postup v případě území jiných krajů?“ shrnul vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Scroll to Top