Drahovzal k nakládání s odpadními vodami v obcích

blank

Redakce Komunální ekologie oslovila odborníky a zajímala se o to, jestli představují odpadní vody pro obce přítěž nebo mohou být cenným zdrojem například energie. V některých případech je recyklace velmi náročná, a to jak ekonomicky, tak technicky. Vodarenstvi.cz reflektuje reakce oslovených expertů. 

„V prvním případě jsou odpadní splaškové vody přirozeným produktem z činnosti domácností a podniků, které se řeší standardními technickými nástroji a pouští se zpět do recipientu – řeky, potoka, a voda je tak cirkulována,“ řekl Pavel Drahovzal, místopředseda Svazu měst a obcí ČR a starosta obce Velký Osek. Pokud jde podle něj o dešťové odpadní vody, nemalé množství je vypouštěno do dešťové kanalizace, aniž by byla využita například na zálivku nebo omytí, což je podle Drahovzala škoda, jde totiž o jeden z možných zdrojů, jak šetřit „čistou“ podzemní vody a využívat nízkonákladově „vodu z nebe“.

„Napojování dešťových svodů na dešťové kanalizace měst a obcí ze silnice a veřejných ploch je technicky – zejména vzhledem ke stávajícím inženýrským sítím – elektřina, vodovod, splašková kanalizace, telekomunikace, datové sítě, plynovody, a ekonomicky velmi nákladné a zatěžující pro vlastní provoz hlavní dešťové kanalizace z veřejných ploch, kterou je již tak dost nákladné řešit, proto k těmto vodám a napojování přistupují velmi obezřetně,“ uzavřel starosta obce na Kolínsku.

Scroll to Top