Modernizace vodojemu nad Frýdkem-Místkem

blank

5,5 milionu si vyžádala komplexní sanace vodojemu, který zároveň získal díky firmě KOHL Architekti podobu odpovídající novému konceptu modernizovaných staveb ve vodárenském systému SmVaK Ostrava. Vodojem s celkovou kapacitou 10 000 metrů krychlových pitné vody prošel rekonstrukcí stavební části, elektroinstalací a zabezpečením tak, aby plně odpovídal nejmodernějším vodárenským trendům.

Podle mluvčího SmVaK Ostrava Marka Síbrta byl vodojem v nevyhovujícím technickém stavu a stavební části vykazovaly řadu defektů. „Byla provedena komplexní oprava vnitřních prostor vodojemu týkající se veškerých povrchů stěn, podlah, stropních konstrukcí, zámečnických prvků, dveří nebo odpadního potrubí. Ty v průběhu času degradovaly v důsledku náročného prostředí se zvýšenou vlhkostí zejména v prostorách vstupu do akumulací. Bylo instalováno také nové zařízení pro odvětrávání prostor u vstupů do akumulací,“ vysvětlil ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek.

Objekty v souladu s krajinou

Cílem SmVaK Ostrava je sjednotit v podobu typově podobných objektů a přirozeně je zakomponovat do krajiny. „Na novém konceptu jsme pracovali intenzivně řadu měsíců, než jsme sladili technické a funkční parametry s těmi vizuálními. Naším cílem je, aby byly modernizované objekty odpovídajícím způsobem vhodně zakomponovány do okolní krajiny. Proto jsme se například rozhodli na fasádu využít popínavou rostlinu – Zimolez Henryův – která objekt ozelení a přiblíží ho přírodě bližší podobě. Volili jsme také odpovídající materiály a jejich barevné provedení,“ generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.

Pokračují investice do infrastruktury

Společnost na Frýdecko-Místecku proinvestuje 225 milionů. Dokončena například bude rekonstrukce největší úpravny vody v Beskydech v Nové Vsi u Frýdlantu za téměř 130 milionů a přivaděč Chlebovice – Staříč – Bělá za více než 145 milionů korun. Do páteřního výrobního a distribučního systému výroby pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu – bude podle něj v roce 2021 na Frýdecko-Místecku alokováno téměř 70 milionů korun. V jednotlivých městech a obcích proinvestují vodohospodáři do vodovodů více než 45 milionů, do oblasti odvádění a čištění odpadních vod pak zhruba 110 milionů korun. Na řadě míst bude probíhat rekonstrukce vodojemů, vodovodních řadů, kanalizačních sítí, čistíren odpadních vod a související infrastruktury.

V roce 2021 firma investuje do vodárenské infrastruktury 740 milionů korun. Jde o nejvyšší částku v historii, meziroční nárůst přesahuje 55 milionů korun. Více než 310 milionů korun poputuje do oblasti kanalizací a čistíren odpadních vod, více než 275 milionů do vodovodních sítí a téměř 140 milionů do páteřního výrobního a distribučního systému pro dodávky pitné vody v regionu – Ostravského oblastního vodovodu. Dalších 243 milionů bude směřovat do oprav. Celkem tedy do infrastruktury poputuje téměř miliarda korun.

Scroll to Top