ČR k prodloužení těžby v Turówě

blank

Česká republika s prodloužením těžby na dole Turow nesouhlasí. Ta podle ní ohrožuje obyvatele, vodu a životní prostředí, uvedlo ministerstvo životního prostředí.

Polsko nás do navazujícího řízení vůbec nepustilo, jedná se o výsledek řízení na mezinárodní proces EIA, který probíhal od roku 2015, ke kterému ČR vydala nesouhlasné stanovisko, a který Česká republika také následně zažalovala, píše MŽP. Platí, že ČR podala na postup Polska žalobu, která je aktuálně u Soudního dvora EU, a vzhledem k tomu, že současná těžba na Turowě probíhá protiprávně, požádali jsme Soudní dvůr EU o její pozastavení do doby, než o žalobě soud rozhodne, sdělilo dále ministerstvo.

„Přímá žaloba na jiný stát EU je opravdu krajním řešením situace, za existence Evropské unie taková situace nastala jen párkrát. Proto bylo potřeba před samotnou žalobou nejen intenzivně jednat na diplomatické úrovni, ale také podat podnět Evropské komisi k prověření žalobních důvodů, u nichž České republice Komise dala nakonec z větší části za pravdu. Pro ochranu našich občanů je v tuto chvíli žaloba nezbytná, neboť Polsko zatím nenaplnilo požadavky, které v souvislosti s ochranou životního prostředí na naší straně klademe. V jednáních s Polskem budeme samozřejmě pokračovat, ale současná těžba v Turówě probíhá protiprávně. Už dnes její pokračování ohrožuje naše občany, naši vodu, naše životní prostředí. I proto jsme současně požádali Soudní dvůr EU o její pozastavení do doby, než o žalobě  rozhodne,“ řekl před několika týdny ministr životního prostředí Richard Brabec.

Scroll to Top