Připomínáme: Sledujte kvalitu vody ve studni

blank

Letošní zima opakovaně přinesla vydatnou sněhovou nadílku a po jarním tání je tak potřeba zkontrolovat, jakou vodu ze studně pijeme. Při posuzování kvality vody ve studni a její ne/vhodnosti pro konzumaci není  podle společnosti VodoTech, která provozuje vodárenské laboratoře v Moravskoslezském kraji, odpovědné spoléhat pouze na vlastní smysly. Ty nejsou v řadě případů schopny na rozdíl od laboratorních analýz přítomnost nevhodných látek ve vodě zachytit. Vyplatí se spolehnout se na odborné laboratorní rozbory. 

V České republice je zásobováno vodou z veřejných vodovodů zhruba 90 % lidí. Zbývajících 10 % obyvatel se však musí stále spoléhat na veřejné nebo domovní studně. Další zhruba pětina obyvatelstva používá vodu ze studní na chalupách, chatách o víkendech a na dovolené. Všichni tito lidé by měli podle VodoTech odpovědně přistupovat k tomu, aby pravidelně sledovali, jakou vodu z těchto zdrojů pijí, a zda má odpovídající kvalitu s ohledem na lidské zdraví. Firma se podle svých slov často setkává s argumentem, že není potřeba vodu ze zdroje testovat, protože dlouhodobé užívání se obešlo bez jakýchkoliv zdravotních komplikací, a voda má navíc vynikající chuťové vlastnosti.

Upozorňuje však na to, že zejména děti a citlivější osoby mohou být postiženy střevními či zažívacími problémy v případě výskytu bakterií fekálního původu. Nejčastějšími problémy, s nimiž se laboratoře při rozborech setkávají, jsou bakteriální kontaminace, zvýšený výskyt železa, manganu a dusičnanů. „Provádíme chemické, mikrobiologické, biologické i senzorické zkoušky všech typů vod. Kromě naší akreditované Centrální laboratoře působíme v regionu také v areálech čistíren odpadních vod v Havířově, Třinci, Novém Jičíně a Opavě, kam je možné vzorky odpadní vody dovézt, nebo v areálech úpraven vod v Podhradí u Vítkova a Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí, kde přijímáme vzorky pro rozbory pitné vody,“ vysvětlila vedoucí laboratoří Vodo Tech Pavla Veselá.

Scroll to Top