Zkušební provoz biologického systému pro čištění důlních vod

blank

Provoz, který je nejen na území Ústeckého kraje naprosto ojedinělý, předvedl Palivový kombinát Ústí v Mariánských Radčicích na Mostecku krajským politikům. Pro radní Ivu Dvořákovou, Tomáše Riegera a vedoucího majetkového odboru Krajského úřadu Ústeckého kraje Jindřicha Šimáka prezentoval pozitiva ředitel Palivového kombinátu Ústí Walter Fiedler.

„Na projektování nádrže A1 se podílela Masarykova univerzita v Brně. Je na rozdíl od ostatních vystlána slámou a vysázené rákosí zde necháváme růst bez zásahů, neodstraňujeme ani odumřelé stvoly,“ vysvětlil vedoucí střediska Kohinoor Miroslav Seidl. Podle něj však bude trvat nejméně rok a půl, než se na mokřadním ekosystému založený provoz ustálí a budou přesnější informace o jeho fungování. Nevylučuje se ani možnost výstavby podobných systémů v jiných krajích.

blank„Aktuálně pracujeme na řešení důlních vod Kladenského revíru, kde se předpokládá jejich přeliv po roce 2030. Také se podílíme na projektu Vodamin II, který řeší problematiku důlních vod Severočeské hnědouhelné pánve s přeshraniční spoluprací se Saskem. Databáze vzešlá z projektu bude sloužit při rozhodování o využití podzemních vod například při územním a investičním plánování,“ doplnil Walter Fiedler.

blank

Zdroj, foto: PKÚ

Scroll to Top