
Jak zdůraznila ve své reportáži TV Nova, během vánočních svátků zažily velký nápor kanalizační sítě. Může za to zvyk lidí vylévat olej po smažení do záchodu, díky čemuž se zanáší potrubí a v čistírnách se hromadí tuny odpadu, které se musejí vyvážet na skládku. Televize vyrazila do Brna, kde jí vedoucí čistírny ukázal obří hroudu tuku, kterou jeho kolegové nasbírali během prvních dnů nového roku.
Vodarenstvi.cz, stejně jako řada vodohospodářských společností, každým rokem před Vánoci upozorňuje na to, že nezodpovědnost části obyvatel přidělává vodohospodářům práci.. „V třídění plastů, skla nebo papíru patří Česká republika k premiantům, lidé by se ale měli zamyslet také nad tím, že odpad v kuchyni, umyvadlo v koupelně nebo toaleta nejsou odpadkovým košem. To, co je možné do kanalizace vypouštět, jednoznačně určuje kanalizační řád,“ zdůraznil například opakovaně mluvčí SmVaK Ostrava Marek Síbrt.
V Brně jsme mohli opět vidět, jak mazlavá kaše ucpává potrubí, kanály a vodárenská čerpadla. Situace se opakuje každé Vánoce. Potvrzuje to vedoucí brněnské čistírny, podle kterého lidé usmaží kapra a olej zlikvidují tím nejrychlejším způsobem – na pánev napustí vodu a vše vylijí do odpadu. Ten se však v kanalizaci sám nevypaří, ale v horším případě ucpe potrubí. V tom lepším sice vyteče v čistírně, jenže tam ho musí pracovníci čistírny pracně odstranit. Materiál pak skončí na skládce nebezpečného odpadu.
Co vodohospodáři radí? Lidé by měli s tukem na smažení zacházet podobně jako třeba s vyjetým motorovým olejem. Stačí ho odevzdat ve sběrném dvoře, nebo vyhodit do správného kontejneru. Kanalizace je v posledních letech extrémně zatěžovaná i módou užívání vlhčených ubrousků. Česla zachytávají vlhčené ubrousky z kalných vod kanalizačního veletoku. Stejně jako vodohospodářské firmy proto také redakce vodarenstvi.cz doufá, že záběry z Brna poslouží i části obyvatel jako varování, co dokáží svojí nezodpovědností způsobit a kolik zbytečné práce zaměstnancům čistíren přidávají.
Reportáž zde.