VaK Zlín využívají družici k vyhledání úniků vody

blank

Vodohospodáři ze společnosti VaK Zlín spustili nejvyspělejší metodu vyhledávání poruch pomocí satelitní analýzy vodovodní sítě UTILIS, která využívá družici z japonského vesmírného programu JAXA. Ta pracuje na stejném principu, jako je hledání vody na Marsu.

Zemský povrch družice monitoruje z výšky 628 kilometrů pomocí mikrovlnného paprsku a UTILIS data pomocí složitých vzorců přepočítá a zobrazí potenciální místa úniku vody. Jak firma uvedla, radarové zařízení pronikne až do hloubky 3 metry pod povrch a dokáže zároveň rozlišit, zda se jedná o vodu pitnou, povrchovou či odpadní. Projekt je realizován prostřednictvím brněnské firmy Radeton®.

„Jakmile jsme se o tomto technologickém zázraku dozvěděli, okamžitě jsme projekt spustili. Financujeme jej ve spolupráci s Moravskou vodárenskou. Omezení úniků vody má pro obě společnosti současně vysokou prioritu a satelitní vyhledávání je technologickou výzvou. V ČR jsme po Pražských vodovodech a kanalizacích druzí, kteří tuto technologii využívají,“ řekl předseda představenstva VaK Zlín Svatopluk Březík.

Satelitní dálkový průzkum Země využívají i Pražské vodovody a kanalizace. Ty začaly k vyhledávání skrytých úniků z vodovodní sítě používat jedinečnou technologii – satelitní dálkový průzkum Země. Unikátní je také v tom, že pracuje na stejném principu jako při hledání vody na Marsu.

„Máme za sebou pilotní projekt, který předčil naše očekávání. Snímkovali jsme území od Nového Města až po Pankrác, což představovalo zhruba pět set kilometrů vodovodní sítě. Systém označil 45 oblastí s potenciálním únikem pitné vody. Průzkumem označených oblastí bylo nalezeno 26 skrytých úniků,“ vysvětlil v září generální ředitel společnosti Petr Mrkos.

Scroll to Top