ČRA a Arko Technology v Bosně a Hercegovině

blank

V první polovině října navštívili municipalitu Teslić zástupci Arko Technology z Brna, kteří vyhráli ve výběrovém řízení ČRA na rekonstrukci úpravny pitné vody ve Studenci. Ta byla postavena v roce 1968, a slouží zejména obyvatelům města Teslić. Má dlouhodobě problémy s kvalitou a množstvím dodávané pitné vody. Cílem projektu České rozvojové agentury je vybudovat modernější úpravnu s větší kapacitou pro výrobu pitné vody využívající nejmodernější světovou technologii, kterou nainstaluje Arko Technology.

Teslić spadá administrativně do Republiky srbské, která je jednou z entit v Bosně a Hercegovině. V municipalitě žije zhruba čtyřicet tisíc obyvatel. V kanceláři starosty Tesliće Milana Miličeviće proběhla schůzka se zástupci města, komunálního podniku RAD Teslić a se zástupci projektanta Voding 92 z Bijeljiny. Na schůzce byla také představena Arko Technology.

„Současná úpravna vody byla vybudována už v roce 1968. Její rekonstrukce a rozšíření jsou nevyhnutelné. Jsem proto velmi rád, že jsme dnes mohli uskutečnit první schůzku s českou firmou Arko Technology, která se stala na základě projektu České rozvojové agentury realizátorem prací na rekonstrukci a dostavbě naší úpravny vody ve Studenci,“ říká Milan Miličević.

Práce na nové úpravně budou zahájeny příští rok a dokončeny v druhé polovině roku 2023. Součástí projektu Rekonstrukce a rozšíření úpravny pitné vody v municipalitě Teslić jsou také dodávky vedoucí k zajištění dlouhodobě udržitelného systému zajištění pitné vody. Náklady se vyšplhají na 2,6 milionu EUR. Práce, jako je zakoupení pozemků, dokumentace, stavební povolení, pak vyjdou na další 2 miliony EUR. O tyto prostředky požádala municipalita Evropskou investiční banku.

Scroll to Top