Polovina obcí ve Středočeském kraji trpí kritickým nedostatkem vody

blank

Z celkového počtu 1144 obcí v kraji se jich přes pět set potýká s kritickým nedostatkem pitné vody, uvedl v rámci setkání nazvaného Trendy ve vodohospodářství 2020 Jarmil Vyčítal, který je expertem Středočeského inovačního centra (SIC) v oblasti vodního hospodářství. Problémy podle něj pociťují jak lidé odkázaní na vlastní studny, tak ti, kteří jsou připojeni k vodovodu.

„Důvodem je situace především v malých obcích do pěti set obyvatel – a dále intenzivní výstavba v oblasti metropolitní Prahy a s ní spojené kapacitní problémy s přípojkami,“ vysvětila Marcela Burešová, vedoucí oddělení vodního hospodářství krajského úřadu. Střední Čechy jsou také pod průměrem v oblasti připojení trvale obydlených domů ke kanalizační síti. Nedostatečná je rovněž kapacita čistíren odpadních vod vzhledem k množství odpadu z bezodtokových jímek.

„Povinnost připojení ke kanalizaci se ukládá vlastníkům pozemků nebo staveb, na kterých vznikají nebo mohou vznikat odpadní vody. Při posuzování technické možnosti připojení na kanalizaci je nutné zohlednit zásadu proporcionality. Nelze totiž vydat takovéto rozhodnutí, pokud by bylo zcela zjevně nepřiměřené okolnostem,“ poznamenala Burešová.

Pomoci by měly státní i krajské dotace, zejména z fondu životního prostředí a zemědělství a z infrastrukturního fondu. Před rokem v kraji rovněž vznikla Aliance pro vodu, jejímž posláním je poskytování odborného poradenství středočeským obcím a městům v oblasti vodního hospodářství, ale i návrhy na zlepšení hospodaření s vodou: jak z pohledu infrastruktury, tak pro zadržování vody v krajině a sídlech.

Scroll to Top