
Předseda horní komory Miloš Vystrčil (ODS) zhodnotil cestu na Tchaj-wan jako povedenou. Ocenil také podporu z Česka i mimo něj. Návštěva vyvolala vášnivé mezinárodní reakce. Peking Vystrčilovu cestu označil za porušení suverenity Číny.
„Potenciál důvěry a potenciál ochoty s námi spolupracovat je obrovský. A bude teď naším úkolem, abychom ho zúročili jak na úrovni podnikatelské, tak na úrovni exekutivy,“ prohlásil Vystrčil. Senátor Pavel Fischer uvedl, že Tchaj-wan má velký zájem na posilování kontaktu mezi lidmi, studenty, politiky, neziskovými organizacemi a samosprávou.
„Započali jsme spolupráci v oblasti vodního hospodářství, zelených inovací i v některých oblastech obranného průmyslu. Jsem rád, že se nám podařilo objevit nové společné perspektivy,“ sdělil dále senátor. Na Tchaj-wanu absolvovali čeští podnikatelé zhruba 280 schůzek. „Teď je na českém byznysu, abychom příležitosti zpracovali a přínos z nich udělali,“ doplnil předseda Česko-tchajwanské obchodní komory Pavel Diviš.
Pokud by naše školy měly zájem spolupracovat s Tchaj-wanem v oblasti distančního vzdělávání, jsou tomu otevřeni, řekl pro změnu senátor Pavel Štohl. V delegaci byl i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). „Letos jsme Tchaj-pej povýšili na sesterské město,“ řekl a dodal, že spojenectví se vyplácí. Tchaj-pej podle něj věnovala Praze přes sto tisíc roušek, počítá se i se zapůjčením luskounů do pražské zoo nebo zřízením letecké linky mezi městy.
Zdroj: České televize