Připomínáme: Aplikace ČVUT doporučí zajímavosti na Labsko-vltavské vodní cestě

blank

Aplikace Technické památky Labsko-vltavské vodní cesty potěší před letní sezónou turisty, zájemce o historii a technické památky. Dokumentuje existující technické historické objekty na této vodní cestě a jejich stavební a technologické prvky a zpřístupňuje je veřejnosti.

Aplikace nabízí tipy na turistické zajímavosti v okolí řek, v animaci představuje časový vývoj moderních úprav vodní cesty od konce 19. století až do současnosti, seznamuje s významnými osobnostmi spjatými s touto technickou památkou, je vybavena slovníkem odborných pojmů a nadšenci historie se v ní mohou seznámit s množstvím digitalizovaných historických dokumentů, map a výkresů.

Podle ČVUT detailně zmapovaná vodní cesta zachycuje tok Labe od Pardubic po státní hranici s Německem v délce 240 kilometrů a 84 kilometrový úsek toku Vltavy od Štěchovic po Mělník. Na projektu pracuje 24 odborníků, kromě specialistů a studentů z Fakulty stavební ČVUT to jsou i zástupci Povodí Labe, Povodí Vltavy, Ředitelství vodních cest a Státní plavební správy.

„Ke vzniku aplikace nás inspirovala péče, jaká se věnuje historickým vodním cestám ve Velké Británii, kde jsou informační centra nabitá letáky a brožurami. Zároveň jsme si uvědomili, že naše Labsko-vltavská vodní cesta je v celoevropském kontextu unikátní a neméně zajímavá jako ta anglická. Současně je historie jejího vývoje pozoruhodná,“ uvedl Pavel Fošumpaur, který na Fakultě stavební ČVUT mimo jiné vyučuje předmět Výstavba vodních cest.

Návštěvník v aplikaci nalezne přehlednou a velmi podrobně zpracovanou databázi vodních děl. U každého z nich je navíc doplněna například doba výstavby, historie jeho vzniku, objem jezové zdrže, informace o vodní elektrárně, plavební komoře i rybím přechodu.

„Velmi poučné a půvabné jsou nejstarší materiály z přelomu 19. a 20. století. Například výroční zprávy Komise pro kanalizování řek Vltavy a Labe v Čechách, která byla zřízena za císaře pána v roce 1896 a měla připravit a realizovat plán výstavby všech zdymadel na této vodní cestě,“ doplnil Fošumpaur.

Aplikace Technické památky Labsko-vltavské vodní cesty je jedním z výsledků projektu „Dokumentace a prezentace technického kulturního dědictví na Labsko-vltavské vodní cestě“ probíhajícího v letech 2018 – 2022 v rámci programu MK ČR NAKI II. Jeho vyvrcholením bude uspořádání výstavy v roce 2022, počítá se také s řadou přednášek na středních a vysokých školách.

Scroll to Top