Brno prověří využití artéských studní

blank

Zhruba sto metrů pod městem leží velké zásoby pitné vody. Podle vědců se jedná o takzvanou artéskou vodu. Ta by mohla v případě krize zásobovat celé Brno. Experti však přesně neví, kolik vody skutečně pod městem je a odkud se její zásoby doplňují.

„Artéská struktura je vlastně výplní jakéhosi kaňonu, který byl hluboký několik stovek metrů. Kdybyste si představili, že stojíte v oblasti vinohradského sídliště a dívali se na Brno, tak ten kaňon by byl zahloubený s osou někde kolem Lužánek a měl by hloubku několika set metrů,“ vysvětlil loni geolog Tomáš Kuchovský z Masarykovy univerzity.

Magistrát již připravuje průzkum za několik milionů. Úkolem vítězné firmy bude zmapovat, kde jsou současné legální i nelegální vrty a artéské studny. Podle Kuchovského artéskou vodu využívaly v malém měřítku i prvorepublikové továrny. Větší odběr by totiž mohl být podle geologa problematický a hrozil by například propad půdy. Město Brno si nechá zpracovat studii, která přezkoumá stávající artéské vrty a navrhne nové. Rada města Brna schválila zahájení zadávacího řízení na tuto zakázku.

„Zkušenosti z minulých let ukazují, že je nedostatek vody obrovským problémem. Z tohoto důvodu si necháme zpracovat odbornou studii zaměřenou na využití artéské vody, která se nachází pod městem. Základem průzkumu bude revize stávajících vrtů a navržení míst, kde by mohly vzniknout vrty nové. Dále by měly být vytipovány vrty, které by mohly sloužit pro zásobování obyvatel pitnou vodou v případě krizového stavu,“ uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík.

V rámci výběru vhodných vrtů bude také zohledněna zejména jejich dostupnost, vlastnictví pozemku, na kterém se nacházejí, vydatnost nebo případná hrozba kontaminace. „Vybrané vrty by měly být v budoucnu opatřeny plničkami vody do PET lahví. Počet takto upravených vrtů bude vycházet z výsledků studie a bude stanoven na základě vydatnosti vrtů. Předpokládáme, že by mohla vzniknout až čtyři odběrná místa,“ doplnil Petr Hladík.

Scroll to Top