200 milionů korun na domovní čistírny odpadních vod

blank

S financováním pomůže dotační titul ministerstva životního prostředí. Z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR nabízí obcím na zlepšení kvality čištění odpadních vod 200 milionů korun. O dotace mohou obce žádat od 2. března 2020 do 30. června 2021, případně do vyčerpání alokace. Podpořené projekty ale musí být zrealizovány nejpozději do konce roku 2024.

„Předchozí výzvy trhaly rekordy, obce si peníze rozebraly čtyři měsíce před stanoveným termínem. mají o čištění odpadních vod obrovský zájem, je to velice efektivní a ekonomické řešení, které pomůže tam, kde náklady nebo technické podmínky výstavbu velké čistírny neumožní. Ke kanalizaci u nás není připojeno stále více než 1,5 milionu lidí a tomuodpovídá nedostatečná kvalita povrchových vod v ČR, což chceme změnit. Podpora domovních čistíren je dalším z řady kroků, kterými se snažíme zlepšit životní prostředí v malých obcích a zároveň aktivně reagovat na hrozbu sucha,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec, podle kterého do předchozích dvou výzev poslalo své projekty na šest desítek obcí.

Za 240 milionů tak vznikne více než dva tisíc domovních čistíren pro téměř deset tisíc obyvatel. Soustavy moderních domovních čistíren se podle ministerstva ukázaly jako cenově efektivní a ekologicky přijatelná alternativa ke starým netěsným jímkám či septikům, které bývají velkým zdrojem znečištění podzemních i povrchových vod.

„Nová dotační výzva má velmi podobné podmínky jako ty předchozí. Rezort přispěje na vybudování soustavy domovních čistíren odpadních vod u rodinných či bytových domů do kapacity 50 ekvivalentních obyvatel. Soustava musí přitom odkanalizovat minimálně 30 procent z celkového počtu obyvatel v dané části obce či města. Výše příspěvku je odstupňována podle kapacity jedné čistírny od 100 do 240 tisíc korun,“ sdělilo ministerstvo.

Podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR Petra Valdmana se v předchozích výzvách investiční náklady projektů pohybovaly od 400 tisíc do 20 milionů korun a dotace z nich může obcím pokrýt až 80 procent. „Do způsobilých výdajů, ze kterých se vypočítává výsledná výše příspěvku, mohou žadatelé zahrnout náklady na přípravu projektu, nákup čistíren, jejich instalaci a související stavební práce, stejně jako technologie pro nepřetržitý monitoring systému či proškolení obsluhy,“ doplnil Valdman.

Scroll to Top