Frýdlantská vodárenská společnost chystá investice 23,5 milionu

blank

V letošním roce Frýdlantská vodárenská společnost chystá na investice vyčlenit 18,7 milionu korun. Dalších 4,8 milionu mají vodohospodáři připraveno na projektovou přípravu budoucích investic. Uvedl to ředitel společnosti Petr Olyšar.

Největší částka, 7,2 milionu, poputuje podle Deníku na rekonstrukci vodovodů a kanalizace v Kodešově ulici ve Frýdlantě. Celkově vyjdou úpravy v ulici na 32 milionů korun, práce jsou naplánovány na tři roky. Ve Frýdlantě společnost chystá ještě obnovu vodovodu a kanalizace v ulici Předměstská a dostavbu kanalizace v ulici Jarní za 5,6 milionu korun.

„Další investiční akce jsou pak plánovány v Novém Městě pod Smrkem, kde chystáme obnovu starého vodovodu v Havlíčkově ulici, v Pertolticích, kde se bude opravovat poruchový úsek vodovodu, a v Hejnicích, kde dojde k obnově a propojení vodovodů,“ sdělil Olyšar.

Voda na Frýdlantsku zdraží o desetinu

Za metr krychlový vody zaplatí nově odběratelé zásobovaní Frýdlantskou vodárenskou společností 126,66 koruny. „Pro průměrnou rodinu to znamená zaplatit navíc na vodném a stočném zhruba 140 korun měsíčně,“ řekl Olyšar. V oblasti rezonuje tématika ztrát zdrojů pitné vody v souvislosti s plánovaným rozšiřováním těžby polského hnědouhelného dolu Turów.

Firma vodou zásobuje 24 000 obyvatel Frýdlantského výběžku, hlavním důvodem růstu cen jsou podle Olyšara investice do infrastruktury. Od května se cena díky snížení sazby DPH z 15 na deset procent sníží na 121,15 korun.

 Obavy o pitnou vodu

Hrozbu ztráty pitné vody kvůli polskému dolu Turów mají na Frýdlantsku odvrátit dva přivaděče vody. Část majitelů pozemků plán blokuje. Podle města chtějí příliš peněz, nebo nekomunikují. Přivaděče mají vést směrem na Bulovku a na Kunratice u Frýdlantu.

Frýdlantská vodárenská společnost si nechala zpracovat studii, která hovoří o tom, že by za 20 let v obcích, které jsou blízko Turówa, mohly úplně vyschnout studny a ve vodovodu bude chybět 14 litrů vody za sekundu. V Dětřichově, Kunraticích, Heřmanicích, Višňové, Habarticích, Pertolticích a Černousích je tak nutné vybudovat přivaděče.

„Máme navržené trasy pro dva přivaděče, je to v rozumné variantě, nic megalomanského. Jenže bez územního rozhodnutí nemůžeme pokračovat v projektování. A územní rozhodnutí nezískáme, dokud od všech vlastníků dotčených pozemků nezískáme souhlas. Takže to teď stojí,“ řekl Olyšar. S majiteli dotčených pozemků chce dále komunikovat.

Scroll to Top