Enkhtuya Batkhuu: Prioritou v Mongolsku jsou nové zdroje pitné vody

blank

Jsem už třicet jedna let rozkročená mezi oběma zeměmi. Jednou nohou v Mongolsku, druhou v České republice, říká první Mongolka, která pracovala v Akademii věd ČR, bioložka Enkhtuya Batkhuu. Nyní poskytla rozhovor pro Trade News. Vodarenstvi.cz zajímala zejména ekonomická kondice Mongolska a šance uplatnění pro české exportéry.

„Pro naši ekonomiku je klíčová těžba surovin, která se podílí na našem exportu z 80 procent. V posledních letech si veřejnost uvědomila, že je třeba export nejen posílit, ale především změnit jeho strukturu směrem k produkci s vyšší přidanou hodnotou. Podobná situace panuje v zemědělském sektoru, který zaměstnává téměř 30 procent ekonomicky aktivního obyvatelstva. Diskutuje se o potřebě přejít k intenzivnímu chovu zvířat a vybudování masokombinátů, mlékáren a dalších potravinářských podniků, závodů na zpracování kůží, výrobu krmných směsí, chladírenských a mrazírenských provozů,“ vysvětluje Batkhuu.

Podle ní je pro české výrobce významnou příležitostí nejen těžba surovin, zemědělství a potravinářství, ale také odvětví vodohospodářství a odpadního průmyslu. „Prioritou centrální vlády i regionálních samospráv jsou nové zdroje pitné vody, jejich ochrana a infrastruktura. Ulánbátar potřebuje další čistírny vod a naléhavě musí řešit sběr, svoz, třídění a utilizaci odpadů, včetně těch nebezpečných, produkovaných těžebním a zpracovatelským průmyslem. Ve všech těchto odvětvích mají šance stroje a vybavení českého původu, jež v Mongolsku neztratily dobrý zvuk. S kolegou z Mongolian Forum, který vystudoval v České republice a trvale zde žije, tvoříme onen most mezi českým a mongolským byznysem, který postupně budujeme,“ doplňuje Batkhuu.

Půdní bioložka a expertka na mykorhizní biotechnologie absolvovala v roce 1995 Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a v letech 1998 až 2006 působila jako vědecká pracovnice v Botanickém ústavu AV ČR. V současné době pracuje jako výzkumná pracovnice na Mongolské státní univerzitě, spolupracuje s Mongolskou zemědělskou univerzitou a podílí se na studijních a vědeckých programech Erasmus + Mongolsko může sloužit jako brána na jiné asijské trhy. Například do Japonska. (Trade News)

Scroll to Top