
Předcházelo tomu několik let intenzivních jednání se zástupci obcí, hospodáři, zájmovými spolky a dalšími partnery.
Komplex lužních lesů, který je podle ministerstva životního prostředí unikátní v evropském měřítku, získal po dlouhých letech snah velkoplošnou ochranu. Pro pohyb lidí se vyhlášením CHKO nic nemění, nadále mohou procházet krajinou stejně jako před jejím vyhlášením. Klíčovým úkolem je vrátit do zdejší krajiny vodu a zachovat její druhovou pestrost.
„Jedná se o úžasnou krajinu nejrozsáhlejších lužních lesů ve střední Evropě a takovouto ochranu si zkrátka zaslouží. CHKO Soutok tak ochrání zdejší přírodu především pro lidi,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Oblast je mimořádně ohrožena probíhající klimatickou změnou. „Klíčové je vrátit lužním lesům vodu – to je priorita, na které ve spolupráci s Lesy ČR a Povodím Moravy pracujeme. Buduje se klapkový jez na Dyji a počítá se s řadou souvisejících revitalizačních opatření, která pomohou vodu v krajině zadržet. Chystáme také plán péče o toto jedinečné území, do příprav zapojujeme odborníky, hospodáře i obce,“ doplnil ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc
Na Správě CHKO Soutok bude pracovat devět zaměstnanců, krajinný ekolog 3x, lesník 2x, vodohospodář, zoolog a krajinný ekolog se zaměřením na zemědělství. Většina z nich je již vybrána, chybí zatím jeden lesník. Správa bude dočasně sídlit v Břeclavi.