Průhlednost vody u hráze Jordánu 2,5 metru

blank
Vývoj kvality vody v nádrži Jordán v jarních měsících výrazně ovlivnila teplá zima a předjaří. To se projevilo relativně brzkým nárůstem biomasy fytoplanktonu na přelomu března a dubna. Město Tábor o tom informoval vedoucí vodohospodářské laboratoře státního podniku Povodí Vltavy České Budějovice Jan Potužák. 

Od druhé poloviny dubna podle Potužáka došlo k postupnému snižování biomasy řas a dolní a střední část nádrže přešla do stádia tzv. čiré vody. To je charakteristické vysokou průhledností vody a malou biomasou fytoplanktonu. Období vyvrcholilo v polovině dubna, kdy byla v dolní hrázové části nádrže měřena průhlednost vody překračující 5 metrů.

„V průběhu května se v nádrži postupně vytvářelo výrazné kyslíkové zvrstvení. Významný pokles koncentrace kyslíku byl zaznamenán již od hloubky 6 metrů, přičemž prakticky nulovou koncentraci aktuálně zaznamenáváme od hloubky 8 metrů. V těsné blízkosti dna (hloubka 13 metrů) má voda zhoršenou kvalitu, což je výsledek rozkladných procesů v kombinaci s absencí rozpuštěného kyslíku,“ vysvětlil Potužák.

Jordán je nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě. Byl vybudován v roce 1492 jako zásobárna pitné vody pro město. Má plochu asi 50 hektarů a maximální hloubka činí 14 metrů. Od konce roku 2011 do roku 2014 procházel velkou obnovou, při které byla vybudována spodní výpusť a také proveden archeologický průzkum, odhaleno bylo mimo jiné sídliště ze starší doby bronzové a středověká cihelna.

Foto: Město Tábor 

Scroll to Top