Vodohospodáři řešili inovace i ESG, účast byla rekordní

blank
450 odborníků, zajímavé inovace a nová témata – to vše přinesl 29. ročník konference Nové metody a postupy při provozování ČOV. Tradiční setkání se konalo v Kongresovém hotelu Jezerka v Železných horách jako Memoriál Jakuba Čecha. Pořádala ho společnost VHOS. Informoval o tom vedoucí technického týmu skupiny ENERGIE AG BOHEMIA Filip Wanner.

„Program se zaměřil na aktuální výzvy v oblasti čištění odpadních vod. Velký prostor dostala legislativa, směrnice o čištění městských odpadních vod, novela vodního zákona, nové požadavky kybernetické bezpečnosti (NIS2) i ESG reporting, který je od roku 2025 závazný pro všechny firmy v EU,“ uvedl Wanner.

Diskutovalo se také o využití čistírenských kalů jako surovina pro výrobu hnojiv a substrátů, plánovanému vymezení oblastí citlivých na eutrofizaci nebo o integrovaném nakládání se srážkovými vodami.

Přednášející sdíleli zajímavé zkušenosti či inspirativní příklady z praxe, například z čistíren v Ostravě, Brně-Modřicích, Liberci, Ústí nad Labem nebo Búči. Mezi technologickými novinkami zaujaly mikrosíťová filtrace, řízení ČOV za využití digitálního dvojčete, systém ROTAMIX nebo využití aerobní granulované biomasy.

blank

Silnou odezvu podle Wannera vyvolala i problematika perfluorovaných látek (PFAS), otázky spojené s normami environmentální kvality v povrchových a podzemních vodách, či hospodaření s vodními zdroji. Doprovodná výstava pak nabídla prezentaci téměř třiceti firem a různých technologií. Organizátoři poprvé přizvali i zástupce Young Water Professionals Czech Republic, kterým konference nabídla cenný vhled do reálné praxe.

„Podle pozitivních ohlasů se letošní ročník zařadil mezi nejúspěšnější. Je tedy jasné, že témata budoucnosti čistíren odpadních vod jsou stále aktuální a diskutovaná,“ dodal Wanner.

 

Scroll to Top