
České firmy a instituce uskutečnily setkání se zástupci ukrajinských podniků z oblasti vodního hospodářství. Projekt organizovaný velvyslanectvím ČR v Kyjevě umožnil navázat či prohloubit vazby českých výrobců s ukrajinskými vodárenskými společnostmi. Uvedl to diplomat pro spolupráci s Dněpropetrovskou oblastí Ladislav Horák.
Mise zástupců devíti významných vodohospodářských firem převážně z Dněpropetrovské oblasti do Česka se konala ve dnech 19. – 22. května 2025. Mise se účastnili i představitelé vedení Dněpropetrovské oblasti a Ukrajinské asociace vodního a kanalizačního hospodářství. Program organizovalo velvyslanectví ČR v Kyjevě ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Krajským úřadem Jihomoravského kraje a se Sdružením oboru vodovodů a kanalizací ČR – SOVAK.
Mise byla realizována formou projektu na podporu ekonomické diplomacie Ministerstva zahraničních věcí ČR. Od podzimu loňského roku se jednalo již o třetí projekt organizovaný velvyslanectvím se zaměřením na strategický obor vodního hospodářství. Osobní setkání, velmi ceněná ukrajinskými partnery, posílila konkurenční pozice českých firem. V pražských Letňanech, v rámci mezinárodního odborného veletrhu VODOVODY- KANALIZACE (VOD-KA 2025), navštívila ukrajinská delegace expozice čtrnácti českých vystavovatelů, včetně expozice sdružení SOVAK.
Zástupci vedení SOVAK vedli jednání o možnostech konkrétní spolupráce s partnery z ukrajinské asociace. Výměna zkušeností, zejména pak v oblasti regulatorního rámce vodohospodářského sektoru, se uskutečnila během setkání se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva zemědělství ČR. Program mise obsahoval i přijetí vedením Jihomoravského kraje s cílem prohlubování regionální spolupráce kraje s Dněpropetrovskou oblastí. Praktické poznatky pak byly diskutovány během návštěvy čistírny odpadních vod v Brně, jež je součástí společnosti Brněnské vodovody a kanalizace.
S kamerovými a detekčními systémy pro průzkum kanalizací a jiných míst se měli možnost zástupci ukrajinských podniků seznámit přímo u výrobce, společnosti Zikmund Electronics. Projekt přispěl k posílení stávajících a navázání nových vazeb českých firem a institucí s ukrajinskými partnery. Uskutečněný program dále posílil aktivní vztahy Česka s Dněpropetrovskou oblastí, jež je regionální prioritou české zahraničních politiky na Ukrajině.
Ladislav Horák, diplomat pro spolupráci s Dněpropetrovskou oblastí