
Třinec zahájil důležitý krok v ochraně přírody a adaptaci na klimatické změny. V místní části Oldřichovice probíhá revitalizace lokality pro zadržení vody v krajině, která má zlepšit hospodaření se srážkovou vodou, podpořit přírodní rovnováhu a přispěje k bezpečnosti provozu a ochraně před povodňovými průtoky.
„Jde o projekt za více než 5,4 milionu korun, který jsme připravovali dlouho a je další významnou investicí do životního prostředí v příměstské části města. Naším cílem je vytvářet opatření, která mají dlouhodobý dopad – a to nejen na krajinu a její schopnost zadržovat vodu, ale také na každodenní život obyvatel,“ řekla primátorka Věra Palkovská.
Stavba zahrnuje komplexní obnovu hráze, výpustného zařízení a části místní komunikace. „Nádrž, napájená pravostranným přítokem Hlubokého potoka, v současnosti postrádá bezpečnostní přeliv a nedokáže pojmout větší průtoky. Dochází zde k podemílání břehů i narušení tělesa hráze. Vodní hladina tak může zasahovat až do vozovky, což ohrožuje stabilitu místní komunikace i bezpečnost jejího užívání. Stávající výpustné potrubí je navíc nefunkční,“ vysvětlil náměstek Ivo Kantor.
Nově zbudovaná hráz bude dlouhá 15 metrů s výškou 2,6 metru oproti dnu nádrže. Její konstrukce bude odolná vůči erozi a navržena s ohledem na dlouhodobou stabilitu. Projekt zahrnuje rekonstrukci místní komunikace, která vede kolem hráze. Město uvedlo, že zásadním přínosem investice je obnova vodohospodářské funkce nádrže, která nově nabídne retenční a akumulační kapacitu. Pomůže totiž během sucha i přívalových dešťů. S dokončením stavebních prací se počítá na podzim.