
Unikátní technologická operace je součást letošních více než čtyřsetmilionových investic, které zajistí bezpečný provoz elektrárny v dalších letech. Odborná firma natře svahy nádrže speciální hmotou s UV filtrem. Takzvaný mastix ochrání plochu vystavenou extrémním povětrnostním vlivům před ultrafialovým zářením ze žhavého letního slunce i před zimními mrazy.
„Nanášení mastixu na asfaltobeton zajistí trysky, které budou hmotu stříkat na gumovou přítlačnou lištu finišeru. Ta ji rovnoměrně rozprostře na těsnění svahů,“ vysvětluje šéf elektrárny Ludvík Štrobl. Netradiční zakázku provede specializovaná společnost ze Zlatých Hor. Desítka jejích specialistů musí za měsíc nanést mastix na všechny boční svahy nádrže, tedy na celkovou plochu 92 000 metrů čtverečních, což odpovídá rozloze zhruba 13 fotbalových hřišť.
„Při péči o Dlouhé stráně nechceme nic zanedbat. Jsme si vědomi toho, že význam elektrárny pro českou energetiku rok od roku roste, zejména s potřebou zajistit rovnováhu v přenosové soustavě v souvislosti s rostoucí výrobou z obnovitelných zdrojů,“ dodává ředitel vodních elektráren ČEZ Róbert Heczko.
Horní nádrž Dlouhých strání se při pravidelných odstávkách vypouští téměř každoročně, což energetikům umožňuje průběžně opravovat drobné průsaky. Naopak mastix se na boční stěny dosud nanášel jen třikrát, naposledy v letech 2017–2019. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou hluboko pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie.