
Státní podnik pokračuje v investičním programu Vracíme vodu lesu a do přírodních meandrů vrátily kdysi uměle napřímené koryto potoka Lužnička u Chomutova. Zároveň tady vybudoval nové tůně. Stavby za více než třicet milionů korun pomáhají krajině při adaptaci na klimatickou změnu. Do vodohospodářských projektů loni Lesy ČR investovaly přes 900 milionů korun.
Tři nádrže jsou v Krušných horách, další na Šluknovsku a Lounsku. „Ze zátop jsme odtěžili sediment, takže pojmou více vody i přívalových srážek. Opravili jsme také hráze, bezpečnostní přelivy a výpustní zařízení,“ řekl Pavel Mitura, vedoucí Správy toků pro povodí Ohře z Lesů ČR. Vodohospodáři také dokončili revitalizaci potoka Lužnička v obci Místo u Chomutova.
„Staré betonové žlaby v korytě nahradily kameny. Ty největší zpevnily okolní svahy, střední a menší brání vymílání dna,“ pokračoval Mitura. Více než třemi miliony pomohly evropské dotační zdroje.
Při příležitosti březnového Světového dne vody státní podnik, správce 38,5 tisíc kilometrů drobných toků či bystřin a 1086 malých vodních nádrží, uvedl, že náklady spojené s vodohospodářskou správou loni dosáhly téměř 930 milionů korun.
„Loni jsme vykupovali pozemky důležité pro zabezpečení péče o toky a investice si vyžádala obnova a stavba nových nádrží včetně úprav toků. Od konce září jsme především odstraňovali povodňové škody,“ řekl Tomáš Hofmeister, vedoucí Odboru vodního hospodářství Lesů ČR.
Podnik pokračoval v programu Vracíme vodu lesu a do 120 staveb, 340 tůní a mokřadů i zahájení 45 a přípravy dalších staveb loni vložil 320 milionů korun. „Naše opatření zmírňují následky sucha a nedostatek vody v krajině. Cíleně tedy zpomalujeme její odtok z povrchu, hloubíme tůně a vytváříme mokřady, revitalizujeme vodní toky, stavíme a obnovujeme malé lesní nádrže,“ pokračoval Hofmeister.